منوی اصلی
بلاگ جزوه ننویس
 • جزوه ننویس شنبه 22 تیر 1398 11:05 ب.ظ نظرات ()
  تدریس خصوصی، معلم خصوصی، چرا؟
  تاریخچه تدریس خصوصی (Tutoring)
  آموزش و تدریس به عنوان یک روش غیر رسمی و غیر متمرکز کمکی در دوره های یونان باستان آغاز شد. مدرسان بر اساس آیین و روند مشخصی عمل میکردند که در آن هدف اصلی معلم، انتقال دانش به شاگرد برای کمک به مهارت های او در زمینه های مختلف بوده است. روشهای تدریس خصوصی تنها بعد از قرن بیستم با تمرکز و تخصص در آموزش معلمان و ارزیابی آن ها ساختار مناسبتری به خود گرفت. از قرن بیست و یکم، با گسترش سریع آموزش عمومی، تقاضا برای تدریس خصوصی نیز به عنوان راهی برای تکمیل آموزش رسمی افزایش یافت.

  در ادامه
  در ادامه به بررسی میزان استفاده دانش آموزان برخی از کشورهای آسیایی از تدریس خصوصی می پردازیم:

  در کره جنوبی، تقریبا 90 درصد از دانش آموزان ابتدایی، نوعی آموزش خصوصی را دریافت می کنند. در هنگ کنگ، حدود 85 درصد از دانش آموزان دوره متوسطه، این کار را انجام می دهند. 60 درصد از دانش آموزان ابتدایی در غرب بنگال، هند، و 60 درصد از دانش آموزان متوسطه در قزاقستان از آموزش خصوصی بهره می برند.

  در ایالات متحده، با این حال که بازار آموزش و پرورش نظم دهی شده است، برخی از موسسه های آموزش آنلاین، توانسته اند تعداد زیادی از معلمان خصوصی را بر روی پلاتفرم خود جمع آوری کنند و همچنین داده های آموزشی را جمع آوری کنند. به عنوان مثال، یکی از این سایت ها دارای بیش از 34،000 معلم ثبت شده در کالیفرنیا است.

  در برخی از کشورها سیاست های دولت مخالف با آموزش به صورت خصوصی است و آموزش عمومی انتخابی برای همه می باشد. اما گاهی آموزش عمومی به دلیل مشکلات زیادی که در زیرساخت وجود دارد پاسخگوی نیاز شاگرد نمی باشد. چرا که سطح دانش دانش آموزان یک کلاس با هم یکسان نیست و حتی با فرض مناسب بودن معلم و بستر آموزشی شاید شاگرد نیاز به آموزش خاص تر و دقیق تری مناسب با سطح دانش او داشته باشد.

  در تدریس خصوصی معلم میتواند ابتدا یک تخمین مناسب از سطح دانش شاگرد در زمینه تدریسی بدست آورد. این مورد در بهبود روند آموزش بسیار موثر است چرا که معلم خصوصی همواره سعی خواهد کرد متناسب با سطح دانش و قابلیت یادگیری شاگرد مطالب را ارائه دهد و دقیقا این موردی است که در آموزش عمومی در مدرسه و دانشگاه امکانپذیر نمی باشد.

  در ایران موسسه های زیادی جهت ارائه خدمات تدریس خصوصی وجود دارند و فعالیت میکنند، اما برخی ار این موسسه ها نظارت مناسبی بر روی سطح دانش مدرسان خود ندارند. تفاوت اصلی موسسه مدرسان امیرکبیر با سایر رقیبان خود در این است که از معلمان با کیفیت که همه دانشجویان و یا فارغ التحصیلان دانشگاه های به نام کشور هستند استفاده میکند.

  در آخر
  درآخر به نظر میرسد که ندریس خصوصی از یونان باستان همواره در جهت بهبود کیفیت آموزش کمک راه شاگردان بوده و امروزه شکل کاملا علمی و مناسبی به خود گرفته است. همچنین دریافتیم که تاثیر تدریس خصوصی بر درک قابلیت های شاگرد چقدر زیاد است و این درک قابلیت های شاگرد توسط معلم خصوصی است که روند یادگیری را بهبود می بخشد.
  آخرین ویرایش: شنبه 22 تیر 1398 11:06 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جزوه ننویس جمعه 21 تیر 1398 10:26 ق.ظ نظرات ()
  •مشروطی و نکات مربوط به آن 
  دانشجوی مشروطی چه کسی است؟ 
  •در مقطع کارشناسی و کارشناسی ناپیوسته در صورتی که معدل نمرات هر نیمسال تحصیلی دانشجوی مقاطع کارشناسی پیوسته و کارشناسی ناپیوسته کمتر از ١٢ باشد دانشجو در آن نیمسال مشروط تلقی میشود
  اگر مشروط شویم چه می‌شود؟
  دانشجوی مشروطی در نیمسال بعد (جز در آخرین نیمسال تحصیلی) نمی‌تواند بیش از ١۴ واحد درسی را انتخاب کند
  قوانین مشروطی در دانشگاه ها چیست؟
  با توجه به آیین نامه آموزشی مقطع کارشناسی، چنانچه دانشجویی در دوره کارشناسی ناپیوسته در دو نیمسال تحصیلی و در دوره کارشناسی پیوسته در سه نیمسال تحصیلی معدل کمتر از 12 کسب نموده باشد، از ادامه تحصیل محروم می گردد و بازگشت به تحصیل و ادامه تحصیل ایشان تنها و تنها با موافقت کمیسیون موارد خاص وزارت علوم، تحقیقات و فناوری امکان پذیر است که جهت ارجاع پرونده ایشان به کمیسیون موارد خاص وزارت علوم، دانشجو شخصاً به دانشگاه مراجعه نموده و فرم کتبی درخواست بازگشت به تحصیل را تکمیل می نمایند. 
  لازم به ذکر است کنترل معدل، پس از نهایی شدن نمرات تمام دروس ترم و محاسبه معدل توسط شخص دانشجو در پایان هر نیمسال تحصیلی انجام می پذیرد و در صورت عدم توجه به موارد فوق تمامی عواقب به عهده شخص دانشجو خواهد بود.
  چنانچه دانشجوی محروم از تحصیل بدون مراجعه به دانشگاه و سیر مراحل بازگشت به تحصیل و کسب موافقت از کمیسیون موارد خاص، اقدام به انتخاب واحد در ترم بعدی نماید، دروس اخذ شده بدون برگشت شهریه حذف خواهند شد و مسئولیت آن بر عهده دانشجو خواهد بود. 
  تذکر: آن دسته از دانشجویانی که در ترم اول دارای دروس جبرانی باشند به طوریکه تعداد واحدهای اصلی آنها کمتر از 8 واحد شود، در صورت کسب معدل کمتر از 14 در آن ترم، مشروط محسوب نخواهند شد.
  طریقه محاسبه ی معدل هر ترم چگونه است؟
  نمره هر درس در واحد خود ضرب شده سپس تمامی اعدا به دست آمده جمع شده و تقسیم بر مجموع کل واحدها میگردند. بدین ترتیب شما میتوانید معدل خود را بدست آورید به عبارت دیگر:
  (نمره درس 1*تعداد واحد همان درس) + ( نمره درس 2* تعداد واحد درس 2) +... ( نمره درس n * تعداد واحد درس n)/ مجموع واحدهای اخذ شده در یک ترم= معدل
  یادتان باشد در صورتی که درسی را حذف کرده اید، واحدهایش را از مجموع کل واحدهای اخذ شده باید کم کنید. در واقع شما باید صرفا واحدهایی را محسوب کنید که تا پایان ترم آنها را گذرانده اید و در امتحانش شرکت کرده اید.


  چند توصیه برای مشروط نشدن:
  1_در اولین قدم و ساده ترین قدم شما باید به عنوان یک دانشجو به این باور برسید که این ترم مشروط نخواهید شد
  2_اضطراب و استرس را از خودتان دور کنید و خودتان را بخاطر گرفتن نمره های بد سرزنش نکنید، کسایی که مشروط نمی‌شوند به این دلیل نیست که بسیار باهوش تر از شما هستند!
  3_شما نیاز به یك برنامه ریزی دقیق دارید(.منظورم برنامه ریزیهای مسخره ای كه كلاسهای كنكور ارائه میكنند نیست ) برنامه ریزی به این معنا كه شما باید قبل از فرا رسیدن امتحانات (ویا حتی در ایام انتخاب واحد ) نمرات هر درسی را پیش خودتان حدس بزنید اساسا درسها را میتوان به دو دسته تقسیم كرد . درسهایی كه در انها جدال اصلی دانشجویان بر سر پاس كردن و پاس نكردن است
  در این درسها معمولا بین 40 تا 60 در صد دانشجویان موفق به كسب نمره قبولی نمیشوند. مثلا در رشته عمران درسهای استاتیك تحلیل سازه ها مقاومت مصالح 1 معادلات دیفرانسیل و .... را میتوان جزو در سهای دسته اول قرار دادند.
  درسهای دسته دوم درسهایی هستند كه در انها اصلا افتادن معنایی ندارد (مگر اینكه دیگر یك نفر خیلی نابغه باشد)مثل درسهای عمومی شاخه معارف (انقلاب وصایا اخلاق قران ) برخی درسهای اختصاصی :رسم فنی مصالح ساختمانی تكنولوژی بتن و...
  4_قدر روز های اول امتحانات را بدانید چراکه هرچقدر از امتحانات بگذرد عرصه برای شما تنگ تر میشود و فرصت جبران کمی و کاستی ها را ندارید
  5_برای آگاهی یافتن از جزئیات آیین نامه آموزشی حتما به منابع موثق مراجعه کنید نه افراد بی تجربه و نا آگاه
  6_برای استادانتان داستان های تخیلی نسازید
  آنها گوششان از این حرف ها پر است : پدربزرگم فوت کرده، بیمارستان بودم و از این قبیل بهانه ها...!!
  7_برای گرفتن نمره دست به دامن پدر و مادر و اقوام نشوید
  8_برای اعتراض به نمره ی خود از تماس به استاد و یا رفتن به درب منزل استاد خودداری کنید چراکه شواهد نشان داده است در بعضیا از مواقع نه تنها نمره ای اضافه نمیشود
  بلکه کم هم می‌شود!
  و در آخر اگر مشروط شدید نا امید نشید چراکه مشروطی یك بارش نمك درس خواندن است دوبارش نمك وفلفل، فقط مراقب باشید ادویه هفت رنگ درست نكنید!!
  مارو در ویسگون دنبال کنید
  www.wisgoon.com/jozvenanevis

  آخرین ویرایش: دوشنبه 7 مرداد 1398 06:05 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو