منوی اصلی
بلاگ جزوه ننویس
 • جزوه ننویس شنبه 24 اسفند 1398 12:41 ق.ظ نظرات ()
  تفاوت مهندسی کامپیوتر با علوم کامپیوتر


  شاید برای شما نیز سوال باشد که فرق بین دو رشته مهندسی کامپیوتر چیست در این مقاله به بررسی این موضوع می‌پردازیم تازه‌واردهای رشتهٔ کامپیوتر اغلب Computer Engineeringیعنی مهندسی کامپیوتر و علوم کامپیوتر(Computer Science) را با هم اشتباه می‌گیرند. این دید بسیار محدودکننده است. در واقع مهندسی نرم‌افزار را می‌توان مستقل از علم کامپیوتر دانست. هرچند پیش نیاز کاری مهندسین نرم‌افزار آشنایی با علوم کامپیوتری است اما اساسا، علوم کامپیوتر با تئوری‌ها و روش‌هایی سر و کار دارد که به کامپیوترها و سیستم‌های نرم‌افزاری مربوط می‌شود، در حالی که مهندسی نرم افزار با مسائل عملی تعیین مشخصات، تحلیل، پیاده سازی و تولید نرم افزار سر و کار دارد. اما گفتنی است این دو رشته  یعنی مهندسی نرم افزار و علوم کامپیوتر رابطه تنگاتنگی با هم دارند و پیشرفت در علم کامپیوتر نیاز به پیشرفت در علم نرم‌افزار را می‌طلبد. 
  علوم کامپیوتر در ایران نزدیکی زیادی به رشته ریاضی کاربردی دارد. درواقع این رشته به صورت ترکیبی از واحدهای ریاضی و واحدهای کامپیوترمی‌باشد . گاهی اوقات نزدیکی چنان زیاد میشود که نمی‌توان تمایز ایجاد کرد. گفتنی است این رشته گرایش‌های خیلی مهمی دارد که در دنیا بر روی آن‌ها سرمایه گذاری می‌شود. 
  شاید شنیده باشید که کل مهندسی نرم‌افزار از تئوری‌های علوم کامپیوتر ساخته می‌شود، اما واقعیت چیز دیگری است. مهندسین نرم‌افزار اغلب باید از رهیافت‌های ذهنی برای توسعه نرم‌افزار استفاده کنند و احتمالا ایده‌ای که تا به حال شکل نگرفته را عملی کنند. تئوری های علوم کامپیوتر را همیشه نمی‌توان به مسائل واقعی پیچیده‌ای اعمال کرد که نیازمند راه‌حل‌های نرم‌افزاری‌اند.
  در واقع مهندسین نرم‌افزار باید مسائل پیچیده واقعی را با تفکر نرم‌افزاری مبتنی بر علوم کامپیوتر حل کنند. این گونه مسائل واقعی کاملا با تئوری‌های علم کامپیوتر در تناقض است و در این میان وظیفه مهندسین نرم‌افزار تحلیل و رفع تناقضات مسئله با علوم کامپیوتری و ایجاد سیستم نرم‌افزاری مبتنی بر علم کامپیوتر می‌باشد.
  به طور مثال ساخت یک نرم‌افزار اتوماسیون اداری که قرار است تمامی سیستم های یک سازمان بزرگ از جمله سیستم حسابداری، تولید، فروش، انبارداری وغیره را پیاده‌سازی نماید، نیاز به داشتن دانش مهندسی نرم‌افزار دارد. چنین سیستمی را نمی‌توان با تئوری و منطق کامپیوتری پیاده سازی نمود چون این گونه سیستم‌ها نیاز به تحلیل‌های تشریحی دارند که با علوم کامپیوتر که فقط قادر با حل مسائل منطقی است کاملا در تضاد می باشد.
  همچنین لازم است بدایند در علوم کامپیوتر شما باید راجع به پردازش دیتا و نحوهٔ انتقال و ذخیرهٔ آن‌ توسط دیوایس‌های کامپیوتری مطالعه کرده که در نتیجه مسائلی همچون الگوریتم‌های پردازش دیتا، ریپریزنتیشن‌های سمبولیک، تکنیک‌های نوشتن نرم‌افزار، پروتکل‌های ارتباطی، سازماندهی دیتا در دیتابیس و مباحثی از این قبیل را خواهید آموخت. به زبان ساده‌تر، می‌آموزید که چه مشکلاتی توسط کامپیوتر قابل‌حل هستند، الگوریتم می‌نویسید و با نوشتن برنامه‌ها، به‌کارگیری دیتابیس‌ها و سیستم‌های امنیتی، برای دیگر کاربران سیستم‌های کامپیوتری ایجاد می‌کنید.
  در مورد واحدهای علوم کامپیوتری در مقطع کارشناسی باید گفت که این رشته طیف گسترده‌ای از موضوعات را پوشش می‌دهد و به دانشجویان اجازهٔ کار و یادگیری در زمینه‌های گوناگون را می‌دهد. از سوی دیگر، در تحصیلات تکمیلی این رشته، تمرکز فقط معطوف به یک حوزه می‌شود و به به همین دلیل است که شما باید پیش از انتخاب رشته، به دنبال دانشگاه و رشتهٔ مناسب خود باشید. در ادامه لیستی از رشته‌های مختلف علوم کامپیوتر که در دانشگاه‌های مختلف تدریس می‌شوند ارائه شده است. همانگونه که می بینید علوم کامپیوتر رشته‌های بسیار زیادی را در برمی گیرد:
  • هوش مصنوعی: توسعه ماشین‌هایی که دارای توانایی های شناختی مثل تفکر، صحبت کردن، استدلال و حل مسائل هستند در این زمینه قرار گرفته است.
  • بیوانفورماتیک: دانش استفاده از علوم کامپیوتر برای اندازه گیری، تجزیه و تحلیل، مدل‌سازی و درک پیچیدگی‌ها در زیست‌شناسی است. 
  • نظریه محاسباتی: دانش مطالعه الگوریتم ها و شواهد ریاضیاتی است. 
  • گرافیک کامپیوتری: شامل مطالعه روش‌های استفاده از داده ها و تبدیل آن ها به اشکالی است که برای افراد قابل مشاهده و درک باشد. 
  • توسعه بازی: تولید بازی‌های کامپیوتری، موبایلی و مبتنی بر وب در این شاخه قرار می‌گیرند. • شبکه سازی: دانش مطالعه سیستم‌های کامپیوتری توزیع یافته و چگونگی بهبود محاسبات بین شبکه‌ها است.
  • رباتیک: دانش تولید و توسعه الگوریتم‌های مورد استفاده در ماشین‌های رباتیک می‌باشد.
  • ایمنی: توسعه الگوریتم‌ها، روش‌ها و نرم افزارهایی برای حفاظت از سیستم‌های کامپیوتری در برابر تهدیدات، بدافزارها و سواستفاده‌ها در این شاخه قرار می‌گیرند. 
  مهندسی کامپیوتر سخت‌افزاری‌تر است گرایش نرم‌افزار به برنامه‌‌نویسی و گرایش سخت‌افزار به کنترل و طراحی سخت‌افزار می‌پردازد. در گرایش علوم کامپیوتر و فناوری اطلاعات نیز به مباحث نظری کامپیوتر پرداخته می‌شود. در مقطع کارشناسی دروسی مانند نظریه زبان‌ها و ماشین‌ها، نظریه محاسبات، ریاضیات گسسته، نظریه گراف، ساختمان داده‌ها و طراحی الگوریتم‌ها بیشتر مورد توجه قرار دارند.
  مهندسی کامپیوتر را می‌توان ترکیبی از مهندسی برق و علوم کامپیوتر در نظر گرفت که با ترکیب دانش سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، مهندسین کامپیوتر تقریباً در تمام زمینه‌های مربوط به کامپیوتر مهارت پیدا می‌کنند. آن‌ها عملکرد میکروپروسسورها و نحوهٔ طراحی و بهینه‌سازی‌شان را نظارت می‌کنند، چگونگی اتفاق افتادن انتقال دیتا را تحت‌نظر و کنترل می‌گیرند و همین‌طور نحوهٔ نوشته شدن و کامپایل نرم‌افزار برای پلتفرم‌های سخت‌افزاری متفاوت و گوناگون را بررسی می‌کنند. به زبان ساده‌تر، مهندسی کامپیوتر طراحی نرم‌افزار و مفاهیم پردازش دیتا را میسر می‌کند و یک مهندس کامپیوتر مسئول اجرای نرم‌افزاری است که توسط یک متخصص علوم کامپیوتر ایجاد شده‌ است.
  گرایش های کارشناسی ارشد کامپیوتر شامل گرایش های 
  نرم افزار: برنامه نویسی و طراحی نرم افزار یکی از گرایش‌های مهندسی نرم افزار است.
  هوش مصنوعی
  شبکه‌های کامپیوتری: مطالعه و شناخت انواع معماری‌های رایج در شبکه‌های کامپیوتری، سیستم های توزیع شده، ارزیابی کارایی شبکه‌های کامپیوتری، طراحی ساز و کارهای برگرفته از طبیعت برای مدیریت شبکه و... می‌باشد.
  رایانش امن: گرایش رایانش امن همان امنیت اطلاعات می باشد. هدف از این رشته تبدیل، ذخیره، حفاظت و پردازش و انتقال اطلاعات به بهترین شکل و مطمئن‌ترین راه می‌باشد. 
  معماری کامپیوتر (سخت افزار): رشته معماری کامپیوتر در آزمایشگاه‌های رایانش ابری، شبکه، شبکه‌های میان تراشه‌ای، اینترنت اشیا، سیستم های نهفته و طراحی تراشه زیر نظر اساتید راهنما به تحقیق و مطالعه می‌پردازند. 
  جمع‌بندی
  گرچه این دو رشته نقاط مشترک زیادی دارند اما در عین‌ حال تفاوت‌های بسیار زیادی هم با یکدیگر داشته به طوری که علوم کامپیوتر با پردازش، ذخیره‌سازی و انتقال دیتا سروکار دارد اما مهندسی کامپیوتر ترکیبی از مهندسی برق و علوم کامپیوتر است و آشنایی با چنین تفاوت‌هایی موجب می‌گردد تا حین انتخاب رشته از بین این دو، به زمینهٔ مورد علاقه‌ٔتان توجه کرده و گزینهٔ مناسب‌تر را انتخاب کنید. در این مقاله سعی شد با هردو رشته آشنا شوید و چیزی را انتخاب کنید که دوست دارید.  آخرین ویرایش: شنبه 24 اسفند 1398 01:39 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جزوه ننویس جمعه 16 اسفند 1398 11:54 ب.ظ نظرات ()
  شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور 


  دانشگاه پیام نور در مهرماه سال ۱۳۶۷ تأسیس شد. همانطور که می‌دانید که دانشگاه پیام‌نور نوعی آموزش از راه دور می‌باشد البته دارای مراکز متعدد ورزشی، مذهبی و کانون‌های فرهنگی و امور فوق برنامه بوده و سعی در هدایت انرژی بالقوه جوانان در مسیرهای صحیح را دارد. دانشگاه پیام نور همچنین در چندین مجمع علمی بین المللی معتبر در دنیا مانند انجمن آسیایی دانشگاه‌های باز، انجمن بین المللی آموزش باز و از راه دور و اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام عضویت فعال دارند.
  هر سال دانشگاه پیام نور از دو طریق با کنکور و بدون کنکور و در دو بازه زمانی اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند.  پذیرش در سال 99 دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی پیوسته انجام می‌شود و قابل ذکر است دانشگاه پیام نور در مقطع کاردانی جذب دانشجو ندارد .
  در رابطه با پذیرش بدون کنکور دانشگاه پیام نور باید بدانید بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان است و شرط ورود داوطلبان به این دانشگاه داشتن یکی از مدارک دیپلم چهارساله نظام قدیم، دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم نظام جدید ( سال دوازدهم ) و یا مدرک کاردانی است .
  شروع ثبت نام دانشگاه پیام نور توسط سازمان سنجش اعلام می شود. دانشگاه پیام نور در دو نوبت مهر ماه و بهمن ماه ثبت نام دارد، شروع پذیرش دانشگاه پیام نور برای ورودی مهر ماه در مرداد ماه و به صورت همزمان با انتخاب رشته انجام می‌شود. ورودی‌های بهمن ماه نیز از نیمه دوم دی ماه می‌توانند جهت تکمیل ظرفیت اقدام نمایند. داوطلبان فراگیر نیز در آبان ماه و به صورت حضوری است.
  بعد از پس از مستقل شدن دفترچه و روند ثبت نام رشته‌های بدون کنکور از رشته های با کنکور داوطلبان واجد شرایط ثبت نام می بایست از مراحل و نحوه ثبت نام اطلاع کافی داشته باشند تا در روند ثبت نام دچار مشکل نشوند . از این رو بر آن شدیم تا در این مقاله نحوه ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه پیام نور 99 را در اختیارتان قرار دهیم .

  چه مراحلی را برای  ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور مهر 99 باید بگذرانیم.

  ثبت نام مرحله اول در دانشگاه پیام نور از 20 اسفند 98 آغاز می‌شود و تا 31 شهریور ۹۹ ادامه دارد به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش است. گام‌های لازم برای ثبت نام در دانشگاه پیام نور را در پایین می‌می‌بینیم.
  گام اول  داوطلبان می‌بایست به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه نموده و دفترچه بدون کنکور سراسری مهر 99 را دانلود و مطالعه و بررسی نمایند . اگر که رشته محل مورد علاقه خود را در دفترچه پیدا کردید مراحل بعدی را انجام دهید.
  گام دوم  مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور ۹۹ را آماده کنید و سپس از طریق سایت سنجش وارد سامانه ثبت نام شوید .
  گام سوم  پس از پاسخ‌دادن به سوالات مربوط به اطلاعات فردی و شناسنامه‌ای، سوابق تحصیلی، مشخصات محل سکونت و ...  می‌توانید فرم انتخاب رشته تا سقف 100 رشته محل را تکمیل نمایید.
  گام چهارم  با تایید و ثبت انتخاب‌های خود سیستم به شما یک شماره پرونده 7 رقمی و یک کد رهگیری 16 رقمی ارائه می‌دهد که حتما آن را یادداشت کنید و در صورتی که مقدور است از آن پرینت تهیه نمایید و تا پایان مراحل نزد خود نگه دارید.
  گام پنجم  پس از اعلام نتایج از سوی سازمان سنجش، پذیرفته‌شدگان می‌بایست با در دست‌داشتن مدارک لازم شخصا و به صورت حضوری در واحد دانشگاه محل قبولی برای ثبت نام نهایی حضور یابند.

  مراحل ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور بهمن 99
   با توجه به رویه سال‌های گذشته پیش بینی می‌شود که ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور بهمن 99 به صورت حضوری انجام شود.

  گام اول  داوطلبان می‌بایست به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کنند و دفترچه بدون کنکور سراسری مهر ۹۹ را دانلود و مطالعه و بررسی نمایند. در صورتی که رشته محل مورد علاقه خود را در دفترچه پیدا کردید مراحل بعدی را انجام دهید.
  گام دوم  متقاضیان می‌بایست مدارک لازم برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور ۹۹ را آماده کنند.
  گام سوم  داوطلبان باید در زمان تعیین شده به واحد مورد نظر مراجعه کنند و فرم‌های ثبت نام را تکمیل کنند.
  گام چهارم  هزینه تعیین شده را باید در زمان تکمیل ثبت نام پرداخت کنند.

  مدارک مورد نیاز جهت ثبت‌نام رشته های بدون کنکور پیام نور 98-99

  داشتن مدرک دیپلم ۴ ساله نظام قدیم
  داشتن مدرک دیپلم نظام جدید غیر از مدرک دیپلم فنی و حرفه‌ای
  داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی

  پذیرش در دانشگاه پیام نور بدون کنکور به صورت اینترنتی و غیر حضوری می‌باشد، پس از انجام مرحله اینترنتی پذیرفته‌شدگان باید جهت ارائه اصل مدارک به صورت حضوری به مرکز آموزشی مربوطه مراجعه کنند. پذیرش دانشگاه پیام نور در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و به صورت آزمون یا بدون کنکور می‌باشد، گفتنی است  افرادی که ثبت نام دانشگاه پیام نور را انجام داده‌اند، تنها می‌توانند در یکی از رشته‌های بدون آزمون یا با آزمون ثبت نام کنند. سعی کنید حتما از کسی که اگاهی دارد سوال کنید و مشاوره بگیرید چراکه شما باید به طور کامل و از طریق یک مشاوره تحصیلی از رشته‌های مختلف پیام نور اطلاعات کسب کنید، چرا که مقوله انتخاب رشته در دانشگاه‌هایی مانند پیام نور که می‌توان بدون کنکورهم  ثبت نام کرد بسیار مهم است.
  رشته های بدون کنکور پیام نور 98-99

  کارشناسی مدیریت بازرگانی
  کارشناسی مدیریت جهانگردی
  کارشناسی مدیریت دولتی
  کارشناسی مهندسی برق
  کارشناسی مهندسی پلیمر
  کارشناسی مهندسی خودرو
  کارشناسی مهندسی راه‌آهن
  کارشناسی مهندسی شیمی
  کارشناسی مهندسی عمران
  کارشناسی مهندسی مکانیک
  کارشناسی مهندسی مواد و متالوژی
  کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه
  کارشناسی ریاضیات و کاربردها
  کارشناسی مهندسی صنایع
  کارشناسی مهندسی کامپیوتر
  کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی
  کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی
  کارشناسی پژوهشگری اجتماعی
  کارشناسی علوم و مهندسی آب
  کارشناسی علوم قرآن و حدیث
  کارشناسی ادیان و عرفان
  کارشناسی جغرافیا
  کارشناسی حقوق
  کارشناسی علوم تربیتی
  کارشناسی علوم سیاسی
  کارشناسی شیمی محض
  کارشناسی علوم کامپیوتر
  کارشناسی حسابداری
  کارشناسی فیزیک
  کارشناسی روانشناسی
  کارشناسی علوم ورزشی
  کارشناسی روابط عمومی
  کارشناسی روزنامه‌نگاری
  کارشناسی زبان و ادبیات فارسی
  کارشناسی زبان و ادبیات عربی
  کارشناسی تعاون و رفاه اجتماعی
  کارشناسی فلسفه و کلام اسلامی
  کارشناسی تاریخ و تمدن ملل اسلامی
  کارشناسی ترویج و آموزش کشاورزی
  کارشناسی زیست‌شناسی
  کارشناسی زیست‌شناسی گیاهی
  کارشناسی علوم و مهندسی صنایع غذایی
  کارشناسی مرمت و احیای بناهای تاریخی
  کارشناسی زمین‌شناسی
  کارشناسی مهندسی شیلات
  کارشناسی مهندسی علوم دامی
  کارشناسی حسابداری
  کارشناسی ارتباط تصویری
  کارشناسی صنایع‌دستی
  کارشناسی عکاسی
  کارشناسی فرش
  کارشناسی نقاشی
  کارشناسی هنر اسلامی
  کارشناسی هنرهای صناعی
  کارشناسی کتابت و نگارگری
  کارشناسی طراحی پارچه
  کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی
  کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی
   
  جمع‌بندی

  درباره دانشگاه پیام نور، بر اساس رتبه بندی اعلام شده در اواخر سال ۱۳۹۳ توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دانشگاه پیام نور با کسب نمره ۱۰۰ شاخص آموزشی، رتبه یک کیفیت آموزشی کشور را در کنار دانشگاه های شریف و علوم پزشکی تهران کسب کرد. در بالا مراحل و مدارک لازم و رشته‌های موجود در دانشگاه پیام نور را شرح دهیم، امیدوارم با انتخاب درست و باتوجه به اگاهی و مشاوره خوب درباره‌ی انتخاب رشته‌ی مورد نظر به آنچه که دوست دارید برسید.

  آخرین ویرایش: شنبه 17 اسفند 1398 12:02 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جزوه ننویس جمعه 9 اسفند 1398 03:10 ب.ظ نظرات ()

  معرفی گرایش‌های کارشناسی ارشد مکانیک

   

  قبل از معرفی گرایش‌های ارشد رشته مهندسی مکانیک اطلاعاتی درباره خود این رشته را شرح می‌دهیم. رشته مکانیک بخشی از علم فیزیک است که با استفاده از مفاهیم پایه علم فیزیک و به تبع آن ریاضی به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آنها می‌پردازد و می‌کوشد تا با توجه به نتایج بررسی‌های خود، طرحی نو در زمینه فن‌شناسی و صنعت ارائه دهد و در راه پیشرفت انسان گامی به جلو بردارد. این از تعریف مهندسی مکانیک خب اما به طور کلی این رشته پیاده کننده علم فیزیک است چون برای مثال بررسی حرکت خودرو و عوامل موثر بر روی آن برعهده فیزیک است. اما این که چگونه حرکت آن تنظیم گردد بر عهده مکانیک می‌باشد.
   
  دکتر آریا الستی استاد مهندسی مکانیک دانشگاه صنعتی شریف در معرفی این علم می‌گوید:
  "علم مکانیک به تحلیل حرکت و عوامل ایجاد کننده حرکت مانند نیروها و گشتاورها و شکل حرکت می‌پردازد. اما مهندسی مکانیک تا حدودی با علم مکانیک تفاوت دارد چرا که یک مهندس مکانیک علاوه بر علم مکانیک باید بسیاری از علوم دیگر را یاد گرفته و بعضی از هنرها را نیز کسب کند. شاید بتوان گفت که رشته مهندسی مکانیک ، رشته تحلیل و طراحی سیستم‌های دینامیکی و استاتیکی است".

  گرایش های کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی مکانیک

   كارشناسی ارشد مهندسی مکانیک در دانشگاه‌ها عبارتند از:

  گرایش طراحی کاربردی
  رشته‌ی مهندسی مکانیک گرایش طراحی کاربردی، به بررسی انواع نیروها، حرکت‌ها و تأثیر آن‌ها بر اجزای مختلف ماشین و طراحی خلاقانه و بهینه‌ی مکانیزم‌ها در زمینه‌های سیستم‌های دینامیکی و کنترل، صنایع خودرو، هوافضا، رباتیک، بیومکانیک، تحلیل و طراحی سیستم‌های مکانیکی و همچنین نانو فناوری، مواد و سایر زمینه‌ها می‌پردازد.دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد گرایش طراحی کاربردی، مستلزم به گذراندن واحدهای درسی تا سقف ۳۲ واحد می‌باشند.

  گرایش تبدیل انرژی
  رشته مهندسی مکانیک گرایش تبدیل انرژی، به تجزیه‌وتحلیل مسائل مختلف در زمینه‌های گوناگون مانند سیالات، انتقال حرارت، تبدیل انرژی، احتراق، تهویه و محیط‌زیست، هوافضا، علوم دریایی، خودرو و زمینه‌های متعدد دیگر می‌پردازد و همچنین تحلیل و طراحی سیستم‌ها از دیدگاه حرارتی و سیالاتی را مدنظر دارد.دانشجویان در مقطع کارشناسی ارشد گرایش تبدیل انرژی، مستلزم به گذراندن واحدهای درسی تا سقف ۳۲ واحد می‌باشند.

  گرایش ساخت و تولید 
  هدف این گرایش ترتیب کارشناسانی است که با به کار بردن تکنولوژی مربوط به ابزارشناسی و ابزارسازی، ریخته‌گری، جوشکاری، فرم دادن فلزات و … کارگاه یا کارخانه‌های تولیدی آماده کار در زمینه ساخت و تولید ماشین‌آلات صنایع را طراحی کنند.

  گرایش بیومکانیک
  بیومکانیک در واقع کاربرد علم مکانیک در بیولوژی (زیست‌شناسی) می‌باشد و در بیومکانیک هدف درک مکانیزم سیستم‌های زنده است. در مورد یک اورگانیزم هم بیومکانیک کمک به درک عملکرد طبیعی آن، تخمین تغییرات در اورگانیزم و پیشنهاد روشهای مصنوعی در مورد آن می‌نماید. گرایش بیومکانیک توانایی طراحی و ساخت تجهیزات و مواد لوازم پزشکی، ایمپلنت‌ها، اورتزها و پروتزهای مناسب و سازگار با بدن موجود زنده‌ را به متخصصان می دهد.

  گرایش سیستم محرکه خودرو
  در گرایش سیستم محرکه مهندسین در جهت طراحی بهینه موتور برای کاهش مصرف سوخت و بهبود پارامترهای عملکردی موتور نظیر توان و گشتاور تلاش می‌کنند. همچنین سیستم‌های جانبی همچون سیستم­های خنک‌کاری موتور و سیستم‌های تهویه مطبوع خودرو از جمله مواردی است که در فضای رقابتی طراحی باعث چشمگیر شدن ویژگی­های یک سیستم طراحی شده می­گردد. مهندسین خودرو در این گرایش نیاز به تسلط بر مکانیک جریان سیالات و انتقال حرارت ناشی از آن دارند.

  سیستم‌های تعلیق ترمز و فرمان
  در این گرایش مباحثی مرتبط با سیستم های تعلیق ترمز و فرمان خودرو مورد بررسی قرار می گیرد.  هدف، طراحی کارآمد خودرو از جنبه‌های فرمان پذیری، قابلیت کنترل و پایداری و جذب ارتعاشات و نوسانات جاده می‌باشد.

  گرایش سازه بدنه خودرو
  در این گرایش از مهندسی مکانیک، هدف تربیت متخصصانی در زمینه‌‌ سازه و بدنه خودرو برای طراحی خودروهایی با عملکرد بهتر در تصادفات، کمترین مقاومت در مقابل جریان هوا و مباحثی شامل مواد بکار رفته در ساخت بدنه خودرو می باشد.

  سیستم‌های انرژی و محیط زیست 
  هدف تربیت متخصصانی برای طراحی سیستم‌های بهینه مصرف سوخت بر اساس معیارهای اقتصادی می‌باشد. متخصصان این رشته از مهندسی مکانیک با واحدهای مربوط به اقتصادی که می‌گذرانند بحث‌های مکانیکی مورد نیازی که فرا می‌گیرند به طراحی سیستمهای انرژی بر اساس بهینه مصرف انرژی و بهینه آلودگی محیط زیست می‌پردازند.

  مهندسی هسته‌ای
  هدف تربیت متخصصانی برای طراحی و استفاده از انرژی هسته‌ای است و به ۳ گرایش پرتوپزشکی، طراحی راکتور و چرخ سوخت تقسیم می‌شود که در گرایش راکتور به تکنولوژی تولید سوخت هسته‌ای بر اساس طراحی راکتور مناسب و دینامیک راکتور صورت می‌گیرد. در گرایش چرخه سوخت به فرآیندهای سوخت هسته‌ای از استخراج از معدن تا لحظه‌ای که به سوخت تبدیل می‌شود پرداخته می‌شود و در گرایش پرتوپزشکی به استفاده از انرژی هسته‌ای در کاربردهای پزشکی از جمله MRI و CT scan و … پرداخته می‌شود.

  مهندسی دریا 
  هدف تربیت متخصصانی است که به طور تخصصی در ارتباط با کشتی و سازه‌های دریایی مثل اسکله‌ها و سکوهای نقتی متحرک مطالعه می‌کنند و طراحی بدنه، استحکام بدنه، سیستم‌های موتور گیربکس، پایداری کشتی در مقابل امواج جانبی کشتی و طراحی مربوط به ناوبری (مسیریابی کشتی) می‌پردازند.

  مکاترونیک
  مکاترونیک یا مهندسی مکانیک و الکــترونیک تلفیق سه رشته مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مهندسی کامپیوتر است. این رشته سعی بر آن دارد تا نگاهی یکپارچه به سیستم‌های تشکیل شده از اجزای مکانیکی - الکترونیکی - کنترلی و نرم‌افزار داشته باشد. هدف مکاترونیک ایجاد و استفاده از ارتباط داخلیِ میان ‌رشته‌های مهندسی مرتبط با اتوماسیون و خودکارسازی است، تا یک نمایه از کنترلِ پیشرفته‏ را در سیستم‌های ترکیبی به خدمت بگیرد. مهندسی مکاترونیک یک مجموعه بین‌ رشته‌ای تلفیقی از پوشش اهداف مشترک رشته‌های مهندسی مکانیک، مهندسی برق، مهندسی کنترل و مهندسی کامپیوتر پدیدآمده ‌است. هدف مکاترونیک این است که به سیستم‌های ساده‌تر، ارزان‌تر، راحت‌تر و انعطاف‌پذیرتر دست یابیم.


  جمع‌بندی 

  از بین گرایش های کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک گرایش‌های ساخت تولید، طراحی کاربردی و تبدیل انرژی‌ نسبتاً طرفداران بیشتری دارند و همچنین بازار كار و ظرفیت پذیرش برای این گرایش‌ها بیشتر است.
  یک مهندس مکانیک در زمینه های مختلفی فعالیت می کند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره کرد: طراحی و ساخت تمامی ماشین آلات و قطعات آنها، ساخت تجهیزات مکانیکی نیروگاههای فسیلی، اتمی، خورشیدی، بادی و آبی همچنین ساخت سیستمهای انتقال و تصفیه آب، طراحی و ساخت تأسیسات حرارتی و برودتی ساختمان ها و اماکن، تجهیزات حمل و نقل زمینی، دریایی و هوایی، ساخت روبات‌ها، آزمایش ماشین‌آلات مختلف از جمله مهارت‌های است که فارغ التحصیلان  کارشناسی ارشد مهندسی مکانیک به آن می‌پردازند.


  آخرین ویرایش: جمعه 9 اسفند 1398 03:19 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جزوه ننویس شنبه 3 اسفند 1398 02:35 ق.ظ نظرات ()
  مهاجرت تحصیلی به ایتالیا

  شاید برای شما نیز جالب باشد بدایند که کشور ایتالیا نخستین کشور در اروپا و جزو سومین کشور در دنیا از جهت سهولت ورود دانشجویان برای تحصیل در ایتالیا می‌باشد. ایتالیا یکی از پرطرفدارترین کشورهای اروپایی جهت ادامه تحصیل می‌باشد. تحصیل در این کشور مزایای زیادی دارد که ما به آن می‌پردازیم البته گفتنی است که  کشور ایتالیا دارای دانشگاه‌های دولتی و ممتاز بسیار معتبر و بی نظیر مانند دانشگاه‌ های ساپینزا، بولونیا و پلی تکنیک میلان، تورین و بسیاری دیگر با رتبه‌‌های جهانی می باشد. همچنین اگر می‌خواهید در ایتالیا تحصیل کنید می‌توانید هم به زبان انگلیسی و هم به زبان ایتالیای تحصیل کنید؛ البته لازم به ذکر است که باید قبل از درخواست ویزای تحصیلی ایتالیا دوره‌های زبان ایتالیایی و گرفتن نمره قبولی در آزمون Esterni که در مدرسه ایتالیایی در تهران برگزار می‌شود را بگذرانید. برای این آزمون  کتاب ۱ و ۲ Espresso را مطالعه کنید و با گرفتن نمره ۱۶۰ از ۲۰۰ در آزمونی که برگزار می‌گردد که به گرفتن ویزای تحصیلی ایتالیا اقدام نمایید. تحصیل در ایتالیا در دوره ابتدایی از ۵ سالگی شروع می‌شود و طول مدت این دوره ۵ سال می‌باشد. بعد از گذراندن دوره ابتدایی وارد یک دوره سه ساله متوسطه که در آن ریاضیات و علوم پایه بسیار اهمیت دارد که در پایان آنها امتحانات داخلی برگزار می شود و دوره ۵ ساله دبیرستان آغاز می شود و در نهایت دانش آموزان در امتحانات نهایی سراسری شرکت می‌کنند و مدرک دیپلم به نام Diploma di Maturita را دریافت می‌کنند.
  رتبه بالای دانشگاه های ایتالیا و قدمت طولانی دانشگاه های آن و همچنین هزینه های زندگی و تحصیل در ایتالیا نسبت به سایر کشورهای اروپایی پایین می‌باشد و امکان استفاده از بورسیه‌های مختلف تحصیلی سالانه هزاران متقاضی ادامه تحصیل را در داخل و خارج از اروپا به ایتالیا کشانده است، زبان تحصیل در ایتالیا ، ایتالیایی و انگلیسی می باشد بیش از ۱۷۰ رشته در مقطع لیسانس، فوق لیسانس ارایه می شود و اکثریت دوره های دکتری به زبان انگلیسی می باشد با توجه به رویکرد بین المللی که در سالهای اخیر در بخش آموزش عالی کشور ایتالیا اتخاذ شده است، این امکان فراهم شده که تعداد بسیار زیادی از رشته های ارائه شده در کشور ایتالیا در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری به زبان انگلیسی ارائه شود.
  مقاطع تحصیلی ایتالیا عبارتند از :

  کارشناسی در ایتالیا
  نکته‌ای که باید به یاد داشته باشید این است که زبان تحصیل در ایتالیا در مقطع کارشناسی در کلیه رشته‌ها به زبان ایتالیایی و فقط چند رشته به زبان انگلیسی ارائه می ‌شود جهت ورود باید مدرک زبان ایتالیایی ارائه داده شود ،طول دوره تحصیل ۳ تا ۴ سال و امکان اخذ بورسیه برای ایرانیان وجود دارد.

  کارشناسی ارشد در ایتالیا
  همین طور درباره‌ی تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد نیز در ایتالیا به ۲ زبان ایتالیایی و انگلیسی می‌باشد که طول دوره تحصیل ۲ سال و جهت اخذ پذیرش باید مدرک زبان ایتالیایی یا مدرک زبان انگلیسی ارائه داده شود و امکان اخذ بورسیه وجود دارد.

  دکترا ایتالیا
  مدت زمان تحصیل در ایتالیا به مدت  ۳ تا ۵ سال و به دو زبان انگلیسی و ایتالیایی ارائه می‌شود که دارا بودن مدرک زبان ایتالیایی یا انگلیسی الزامیست و امکان اخذ بورسیه برای متقاضیان نیز وجود دارد.
  تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در ایتالیا
  در صورتیکه میخواهید برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی در کشور ایتالیا تحصیل کنید. انتخاب درستی کرده‌اید چراکه یکی از بهترین کشورها برای تحصیل پزشکی و دندانپزشکی ایتالیا می باشد. البته بهتر است همواره درباره‌ی دانشگاه ها تحقیق کنید که کدام دانشگاه معتبرتر است. از سال ۲۰۰۹ دانشگاه های ایتالیا، دوره پزشکی به زبان انگلیسی در ایتالیا را ارائه کردند. اولین دانشگاه، دانشگاه پاویا و پس از آن میلان و دانشگاه های رم و ناپل بودند. متقاضیان از تمام دنیا حتی از کشورهای کانادا و امریکا برای تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی راهی این کشور می‌شوند چراکه  برخلاف آمریکا و کانادا، تحصیل در رشته پزشکی در ایتالیا بسیار ارزان می‌باشد و همین باعث شده است یکی از بهترین گزینه‌ها برای تحصیل باشد.

  آزمون IMAT
   این آزمون عالی یک آزمون صد دقیقه ای شامل ۶۰ سوال و تستی است که ویژه کسانیکه قصد تحصیل در دوره پزشکی یا دوره جراحی را دارند و به زبان انگلیسی می‌باشد و در کشورهای زیادی این امتحان برگزار میگردد. فرمت آزمون ورودی پزشکی در ایتالیا آزمون IMAT   بخش اول آزمون: دانش عمومی و تحلیل منطقی شامل ۲۷ سوال بخش دوم و سوم و چهارم آزمون: دانش علمی شامل بیولوژی، شیمی، فیزیک و ریاضی شامل ۳۳ سوال میباشد. زمان ثبت نام سالانه این آزمون در اواسط بهمن (فوریه) و تاریخامتحاندراردیبهشت (آوریل) قراردارد.
  افرادی که موفق به قبولی در آزمون می شوند، می توانند از تمام مزایای تحصیل در ایتالیا استفاده کنند. شهریه این رشته برابر با شهریه رشته پزشکی به زبان ایتالیایی و در حدود سالیانه ۲۵۰۰ یورو خواهد بود که با توجه به وضعیت درآمد خانواده اکثرا تا سقف ۵۰۰ یورو کاهش می یابد. همینطور، دانشجویان می‌توانند از تسهیلات کمک هزینه ۵۰۰۰ یورو در سال نیز مانند سایر رشته‌ها بهره‌مند شوند.

  مزایای تحصیل در ایتالیا
  از روش های مهاجرت به ایتالیا تحصیل در ایتالیا می باشد، مزایای تحصیل در ایتالیا :
  ز مزایای تحصیل در ایتالیا در رشته پزشکی و دندانپزشکی کیفیت بالای آموزش تحصیل در ایتالیا در رشته های پز شکی و دندانپزشکی و یکی دیگر از مزیای تحصیل در ایتالیا نزدیک بودن شرایط آب و هوایی آن به کشور ایران می‌باشد. 

  کیفیت بالای تحصیل
  هزینه مناسب تحصیل در ایتالیا : هزینه بسیار مناسب با کیفیت آموزشی عالی که این هزینه‌های بین ۳۲۰ الی ۳۲۰۰ یورو در سال متغیر است .
  بورسیه های ۲۵۰۰ و ۵۰۰۰ یورویی برای متقاضیان ایرانی
  امکان دریافت بورسیه های تحصیلی
  رنکینگ بالای دانشگاه های ایتالیا : در یک آمار ۲۰۱۳ حدود ۳۴ دانشگاه این کشور در رتبه زیر ۹۰۰ در سطح جهان است و رتبه بندی QS چهارده دانشگاه را شامل می شود . که در ادامه توضیخ داده شده است.

  کیفیت و شاخص های بالای زندگی: کشور ایتالیا به واسطه عضویت در اتحادیه اروپا دارای استاندارد های بالایی در زمینه های مختلف از جمله بهداشت، خدمات اجتماعی، پوشش‌های بیمه‌ای و سایر موارد می‌باشد.

  آخرین ویرایش: شنبه 3 اسفند 1398 02:46 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو