منوی اصلی
بلاگ جزوه ننویس
 • جزوه ننویس جمعه 27 دی 1398 03:33 ب.ظ نظرات ()
  پروازی به سوی بهشت، گزارشی از سفر ابدی نخبگان

  آهوان گم شدند در دل شب
  آه از آن رفتگان بی بازگشت

  صبح روز چهارشنبه هواپیمای مسافربری بوئینگ ۷۳۷ متعلق به خطوط هوایی اوکراین از فرودگاه امام خمینی به مقصد «کی یف» از زمین بلند شد اما ساعتی بعد صدای مهیبی از نزدیکی منطقه مسکونی پرند به گوش رسید و بعد هم آتش زبانه کشید. هواپیما سقوط کرد اما سرنشینان آن به پرواز ادامه دادند و به سوی ابدیت شتافتند. حالا دیگر گوشه و کنار محل سقوط هواپیما، تکه عکسی، نوشته‌ای و عروسکی به چشم میخورد اما هیچ اثری از اجساد سرنشینان هواپیما نیست انگار که هیچ وقت وجود نداشتند. آتش وجودشان را خاکستر کرده است و شدت حادثه به قدری زیاد بوده که حتی یک جسد سالم هم پیدا نشده است. از میان ۱۷۹ نفری که بنابر اعلام رئیس اورژانس کشور در پی سقوط هواپیمای اوکراینی در جنوب تهران جان خود را از دست دادند، ۱۴۷ نفر ایرانی بودند که نیمی از آنان در رده سنی جوان بودند. بررسی تاریخ تولد جانباختگان ایرانی سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در جنوب تهران نشان می‌دهد که از مجموع ۱۴۷ مسافر ایرانی که به گفته پیرحسین کولیوند رئیس اورژانس کشور همگی‌شان جان خود را از دست داده‌اند، ۵۳مسافر یعنی معادل ۳۶ درصد آنان متولد دهه شصت بودند. پس از متولدین دهه شصت، دهه‌ هفتادی‌ها با ۳۰ مسافر، یعنی معادل ۲۰.۴ درصد قرار دارند. پس از دهه هفتادی، متولدین دهه ۵۰ با ۲۴ مسافر و متولدین دهه ۸۰ با ۱۸ مسافر قرار دارند و به ترتیب ۱۶.۳ و ۱۲.۲۴ درصد از کل مسافران را شامل می‌شوند. متولدین دهه ۴۰ با ۹مسافر و متولدین دهه ۹۰ با هفت مسافر در رتبه‌های بعدی قرار دارند. سه مسافر نیز متولد دهه ۳۰ بودند، دو مسافر سال تولدشان نامشخص است و یک مسافر نیز متولد دهه ۲۰ بود. کم سن‌ترین مسافر این پرواز نیز متولد ۲۵مرداد ماه ۱۳۹۷ است. اکثر این افراد نخبه‌ها و تحصیل‌کرده‌های کشور عزیزیمان ایران بودند که گرچه پروازشان چند دقیقه‌ بیشتر طول نکشید اما دوری ابدی آنها تا ابد ادامه خواهد داشت. بخش زیادی از مسافرانی که بامداد چهارشنبه از میان ما رفتند، دانشجویانی بودند که در این سال‌ها از ایران مهاجرت کردند. برخی دارای عناوین جهانی در رقابت‌های معتبر علمی دنیا بودند و برخی دیگر از چهره‌هایی بودند که پس از پایان تحصیل، در حال تدریس در دانشگاه‌های کانادا بودند.
  در بین قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی تعدادی از دانش‌آموختگان دانشگاه‌های تراز اول کشور حضور داشتند که یکی از جانسوزترین تصاویر از حادثه سقوط هواپیما، عکس‌های نوعروس و داماد فارغ‌التحصیل داخل و دانشجو در خارج بود که تنها سه روز پیش از حادثه، ازدواج کرده بودند. این روزها علاوه بر خانواده‌های آنها، دانشجویان دانشگاه‌ها، دوستان و همکاران آنها در داخل و بیرون ایران، با رنج غیر قابل وصف نبود آنها درگیرند. آه و صد افسوس که زمان را نمی‌توانیم به عقب برگردانیم. در شرایط موجود با اینکه ایران و ایرانیان خود را صاحب عزای همه این جانباختگان می‌دانند اما قطعا خانواده‌های این از دست‌رفتگان، روزهای دردآور و حساس‌تری را می‌گذرانند. 
  مهاجرت نخبه‎گان  از جایی آغاز می‌شود که این فرآیند در بوروکراسی اداری و اجرایی کشور گرفتار شده و تسهیلات و قوانین نیز با محدودیت روبرو می‌شوند. مثلاً فرصت‌های شغلی و تحقیقاتی که انتظار می‌رود تا در اختیار این دانش‌آموختگان قرار بگیرد بسیار اندک و محدود می‌شود. این درحالیست که بسیاری از این دانش‌آموختگان که از این مراکز فارغ‌التحصیل می‌شوند، می‌توانند به آسانی از هر جایی از جهان پذیرش گرفته و در یک برنامه تراز اول در جهان شرکت داشته، و آن را به سرانجام برسانند.
  واقعیت این است نظام آموزشی ایران در تولید افرادی با کیفیت آموزشی خوب و بالا در مقطع لیسانس (و یا افرادی با ضریب هوشی بالا در زمینه کسب و کار) موفق عمل می‌کند، اما بعد از اینکه این افراد به پختگی و بهره‌برداری رسیدند، تجهیزات و فرصت کافی برای استفاده آن‌ها را فراهم نمی‌کند . همین خود عاملی است که افراد به کشورهای توسعه یافته مهاجرت می‌کنند.
  فرارمغزها به دلایل مختلفی صورت می‌گیرد، دلایلی که گاه شخصی است و گاه کم‌لطفی و عدم ‌حمایت اجتماعی علت آن است. مغزهایی که فرار را بر قرار ترجیح می‌دهند، در بیشتر مواقع با هدف ادامه تحصیل کشور مبدأ را ترک می‌کنند و هنگامی که در مقام مقایسه مبدأ و مقصد را در دو کفه ترازو می‌گذارند، برخورداری از درآمد بالا، امکانات و رفاه بیشتر را به دوری از خانواده و وطن ترجیح می‌دهند و وطن خود را برای همیشه ترک می‌کنند. مطالعات جهانی مرکز جهانی کار نشان می‌دهد توسعه اقتصادی رابطه تنگاتنگی با فرارمغزها دارد. توسعه اقتصادی میزان فرارمغزها را کاهش می‌دهد و افزایش امکانات و درآمدهای بالا برای نخبگان و صاحبان حرفه می‌تواند از مهاجرت آنها جلوگیری کند. 
  این حادثه‌ که کام و دل ایرانیان را تلخ کرد و فراموش کردن آن سخت است بخصوص برای خانواده‌هایی که عزیزانشان را ازدست داده‌اند. 
  به هوا برخاستید، برای آرزوهایتان
  خواستید بروید تا خوشبخت شوید و اما 
  چنین عاقبت تلخی نصیبت تان گردید
  آرزوهای شما پایمال شد و کام ایرانیان از این واقعه، تلخ
  باشد که روحتان در آرامش باشد…


  آخرین ویرایش: جمعه 27 دی 1398 03:37 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جزوه ننویس جمعه 20 دی 1398 09:59 ب.ظ نظرات ()
  از مدار های الکتریکی ۱ نترسیم ( رهنمای جامع شیوه مطالعه درس مدار یک )

  درس مدارهای الکتریکی ۱ یکی از درس‌های پایه‌ای تمام گرایش‌های مهندسی برق می‌باشد و در این درس دانشجویان برای اولین بار با فضای کاری مهندسی برق برخورد خواهند کرد. بنابراین این درس شامل تحلیل مدارهای الکتریکی ساده شامل مقاومت‌ها، خازن‌ها، سلف‌ها، ترانسفورماتورها و تقویت کننده‌های عملیاتی است. توانایی درک نحوه کار ادوات پایه مذکور پیش نیاز اساسی برای سایر دروس مهندسی برق از جمله دروس گرایش الکترونیک مانند الکترونیک ۱ و ۲ است.
  همانطور که می‌دانید یک مدار الکتریکی از به هم پیوستن چند المان پایه‌ای مانند مقاومت‌ها، خازن‌ها و منابع ولتاژ در یک مسیر بسته ایجاد می‌شود. همه مدارات الکتریکی و الکترونیکی که در اطراف ما وجود دارند مانند تایمر لامپ داخل راهروها، فتوسل‌ها، منابع تغذیه ولتاژ، فانکشن ژنراتورها و … از به هم پیوستن تعداد زیادی از مدارات الکتریکی و الکترونیکی ساده تشکیل یافته‌اند که هر کدام از این زیرمجموعه‌ها وظیفه خاصی را بر عهده دارند. برای فهم کار کل مجموعه لازم است که با کار همه زیر مجموعه‌ها آشنا بود. درواقع درس مدار الکتریکی، یک درس کاملا مفهومی و مهارتی است. مقصود از مهارت، یعنی با تمرین بسیار در آن موضوع به مهارت برسید که این امر نیازمند، تمرین و زمان می‌باشد.
  شاید مهمترین درس رشته‌ی مهندسی برق در هر گرایشی از برق همین درس مدارالکتریکی 1 باشد. چراکه این درس شاکله‌ی فهم برق و مرز میان برقی شدن و افراد غیر برقی است. البته این درس را رشته‌های کامپیوتر نیز می‌گذرانند اما بیشتر برای رشته‌ی برق مورد توجه قرار می‌گیرد. درست است که با مدارات الکتریکی در درس فیزیک چه در دوران دبیرستان و چه در فیزیک ۲ در دانشگاه آشنا می شویم اما مدار۱ خود به تنهایی می‌تواند ورای آنچه که ما از مداریک تصور می‌کنیم باشد.  برای فهم خوب و درک و حل صحیح مطالب این درس باید سر کلاس اساتید مختلف درس مداریک شرکت کرد و زمان زیادی را برای آن صرف نمود و کتاب‌های مختلف را مطالعه کرد. چرا که هر استادی در درس دادن خود نقاط ضعفی دارد که فقط با مطالعه و صحبت کردن با اساتید مختلف می‌توانیم این ضعف‌ها را که طبیعی هم هستند (به دلیل گستردگی درس مدار۱) پوشش دهیم. برای خواندن درس مدار الکتریکی به طور کلی نمی‌توان روش کلی را معرفی وتعیین کرد چون  پایه ی افراد و سطح آن‌ها در این درس است که روش مطالعه را تعیین می‌کند اما به طور کلی می‌توان گفت برای رسیدن به سطح مناسب در آن باید تمرین فراوانی  کرد تا به نتیجه‌ی دلخواه رسید. البته شما می‌توانید ازسایت بسیار خوب مکتب خونه فیلم های آموزشی مداریک را دانلود کنید و تماشا کنید. چراکه کامل و خوب هستند و به شما کمک می‌کنند.
  منابع پر مخاطب درس مدار از دیدگاه آموزشی

   ۱-  مدارهای الکتریکی نوشته پرویز جبه دار (انتشارات بسیج دانشجویی دانشگاه خواجه نصیر)
  این کتاب که به سبک کلاسیک نگارش شده است، به روشی تقریبا آکادمیک به ارایه تئوری‌های درس مدار میپردازد. نظر به اینکه نگارنده این کتاب بنامترین استاد مدار ایران میباشند، مطالعه مثال‌های درسنامه این کتاب، به دانشجویان قوی توصیه میشود.
   ۲-  روش‌های سریع تحلیل مدارهای الکتریکی ۱ و ۲ نوشته مصطفی تقوی کنی (انتشارات راهیان ارشد – آزاده)
  درسنامه چاپ جدید این کتاب که دربرگیرنده نکات کتابهای “نظریه اساسی مدارها و شبکه‌ها” و “مدارهای خطی و غیرخطی چوآ” می‌باشد، بیشتر برای دانشجویانی مناسب است که دارای سطح متوسط یا قوی در درس مدار می‌با شند و قصد تسلط بر روشهای سریع تحلیل سوالات مدار با تکیه بر حل تست را دارند (بیش از ۱۰۰۰ تست). توصیه میشود چنانچه در تئوری درس مدار احساس ضعف میکنید، ابتدا از مراجع سطح پایینتر استفاده کنید و پس از آموختن مطالب پایه، به این کتاب بپردازید. 
   ۳-  مدارهای الکتریکی ۱ و ۲ نوشته کارو زرگر (انتشارات پوران پژوهش)
  درسنامه این کتاب که در بسیاری از موارد دقیقا کپی برداری از کتاب “نظریه اساسی مدارها و شبکه‌ها ترجمه پرویز جبه دار” می‌باشد، همانند آن کتاب به روشی آکادمیک به ارایه تئوری‌های درس مدار میپردازد. بنابراین چنانچه پیش از این، کتاب نظریه اساسی مدارها و شبکه‌ها را مطالعه کرده‌اید، احتمالا مطالعه این کتاب کمک چندانی به شما نخواهد کرد. بدلیل وجود پاره‌ای از اشکالات علمی در قسمت‌هایی از جلد دوم این کتاب، مطالعه جلد دوم این کتاب به تنهایی توصیه نمی‌شود.
  4- استفاده از جزوه‎های جزوه ننویس 
  همانطور که در جریان هستید جزوه ننویس سعی کرده جزوه‌ای عالی از اساتید بسیار خوب را جمع آوری کند. نرم افزاری که برای این درس قرار داده شده است، یک اپلیکیشن ویژه سیستم عامل اندروید است. محتوا این اپلیکیشن بسیار غنی و کامل بوده چرا که جزوه برترکشور و مورد تایید بیش از 12 استاد دانشگاه سراسری و آزاد در شهرهای تبریز و تهران قرار گرفته است، بخش ویژه‌ای شامل سوالات پرتکرار کنکور کارشناسی ارشد و سوالات نکته‌دار و لم دار که اغلب در امتحانات پایان ترم یا میان ترم دانشگاه‌ سراسری و آزاد سوال می‌شود را درخود گنجانده است؛ همچنین  نگران جواب نمونه سوال‌ها نباشید چراکه  پاسخ تشریحی و کامل آن‌ها را نیز در آن وجود دارد. اپلیکیشن مدار1 همراه با محتوا و جزوه با کیفیت بالایی که درون خودش دارد برخی امکانات که ممکن است موقع درس خواندن مورد نیاز شما شود را نیز در خود جای داد است.
  کسانی که قصد دارند در کنکور ارشد شرکت کنند بهتر است به این توصیه توجه داشته باشند  بارها به تجربه ثابت شده افرادی در کنکور کارشناسی ارشد موفق‌ترند که بیشترین سرمایه گذاری را روی تست‌های کنکورهای سال‌های گذشته می‌کنند. توجه کنید که تست‌های تالیفی تنها بشرطی برای شما مفید واقع می‌شوند که توسط یک استاد خبره و مسلط طراحی شده باشند و دارای روش‌های حل تستی باشند. بهرحال مجددا تاکید می‌کنیم که بیشترین انرژی خود را روی تست‌های استاندارد (کنکورهای سالهای گذشته) بگذارید و اگر فرصت اضافه پیدا کردید، به سراغ تست‌های تالیفی بروید. البته درصورتی که برای کنکور درس می‌خوانید بهتر است به این نحو باشد که اول،  به صورت عمیق و مفهومی متن و درسنامه موجود را بخوانید( بعضی‌ها بر این باورند که در مدار نیازی به عمیق خواندن متن درس نیست و شخص باید با حل تست به تسلط برسد که این کار برای این درس اشتباه است و باتوجه به مفهمومی‌تر شدن سوال‌های کنکور در درس مدار الکتریکی یک باید مفهوم را درک کنید و پس از آن به تست زنی و تمرین بپردازید در هنگام تمرین نیازی به حل کردن سوال‌های تشریحی نیست. چرا که بعد از مدتی خارج از حوصله خواهد بود. روش درس خواندن هر فردی برای هر درسی ممکن است متفاوت باشد ولی در مقاله سعی شد روش‌ صحیح  خواندن مدار الکتریکی گفته شود و بتوانیم این درس را با موفقیت پشت سر بگذاریم و آن را به یک غول تبدیل نکنیم چراکه هرکسی چیزی را بخواهد به آن می‌رسد شاید فقط لازم باشد کمی راه‌های مختلف را بشناسیم تا به هدف خود برسیم.

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 10 بهمن 1398 12:21 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جزوه ننویس شنبه 14 دی 1398 01:10 ق.ظ نظرات ()
  ریاضی مهندسی چگونه درسی است و چگونه آن را بخوانیم


   

  ریاضیات مهندسی، هنر اعمال ریاضیات به سیستم های واقعی پیچیده است که با ترکیب تئوری‌های ریاضیاتی، مهندسی عملی و محاسبات علمی به حل چالش‌های مهندسی می‌پردازد. بدون هیچ گونه تردیدی، ریاضیات مهندسی جز جدایی ناپذیر تمام علوم مهندسی است که بدون آن امکان حل اغلب مسائل مهندسی وجود ندارد. برای مثال در رشته مهندسی برق، برای بررسی نحوه پخش ولتاژ الکتریکی در داخل اجسام رسانا و یا در مهندسی مکانیک برای تحلیل ارتعاشات یک صفحه مستطیلی، از معادلات دیفرانسیل با مشتقات جزئی استفاده می‌شود که این موضوع به صورت دقیق در ریاضیات مهندسی آموزش داده می‌شود. این درس یکی از دروس سخت دانشگاهی  محصوب می‌شود. اکثر رشته‌های مهندسی دارای این واحد درسی می‌باشند که برای بسیاری از دانشجویان به دلیل حجم زیاد و سرفصل‌های پیچیده بسیار سخت به نظر میرسد. شما را با شاخه‌ای از ریاضیات کاربردی که شامل روش‌ها و تکنیک‌های ریاضی می‌شود آشنا می‌کند. ریاضی مهندسی اغلب در حوزه مهندسی و صنعت استفاده می‌شود. این رشته یکی از پرطرفدارترین رشته‌های ریاضی است که در دانشگاه برای رشته‌های مهندسی و ریاضی تدریس می‌شود. ریاضیات مهندسی یک شاخه میان‌رشته‌ای است، که نیازهای مهندسین را در مباحث عملی، نظری و کاربردی (مانند فیزیک مهندسی و زمین‌شناسی مهندسی و غیره) پوشش می‌دهد. همانطور که گفتیم ریاضی مهندسی بیشتر در حوزه‌های مهندسی و صنعت کاربرد دارد. کاربرد ریاضی مهندسی در صنعت یکی از موضوعات مهم و اصلی برای بررسی راه کارهای گوناگون علمی می‌باشد. امروزه با توجه به ارتقای نیازهای بهره برداری شده، یادگیری مباحث و محاسبات این درس امری ضروری و حیاتی محسوب می‌شود. مهندسان صنایع بیشتر درگیر افزایش بهره وری در مدیریت منابع انسانی، روش‌ها و تکنولوژی هستند از این رو باید به بهینه سازی ورود پیدا کنند. بهینه‎سازی هنر یافتن بهترین جواب در بین وضعیت‌های موجود است و متداول‌ترین راه برای بهینه یابی مدلسازی ریاضی می‌باشد .
  اینکه ریاضی مهندسی را چگونه بخوانیم بستگی به این دارد که هدف شما از خواندن آن چیست آیا برای کنکور می‌خوانید یا برای امتحانات البته برای هرهدفی باشد یک نکته در ذهن داشته باشید ستاره‌ها بدون تاریکی نمی‌درخشند پس باید تلاش کنیم تا بهترین‌ها را از آن خود کنیم در این مقاله نکات خوبی را درباره یادگیری درس ریاضی مهندسی یاد میگیریم که امیدوارم برای شما هم مفید واقع شود.  
  ریاضی مهندسی یکی از دروس چهار گانه ریاضیات می‌باشد که معمولا 5 تا سوال از آن  در کنکور مطرح می‌شود. خوشبختانه درس‌های چهارگانه‌ی ریاضی در کنکور نسبتاً به هم مرتبط نیستند و در صورت نداشتن زمان کافی می‌توان با تمرکز بر روی درسی خاص یا مباحثی خاص درصد قابل قبولی رو کسب کرد! به عقیده داوطلبان سوالات ریاضی مهندسی کنکور ارشد و همچنین معادلات دیفرانسیل نسبت به ریاضیات عمومی 1 و 2 معمولا ساده‌تر هستند. بنابراین این درس می‌تواند ارزش سرمایه گذاری برای کنکور ارشد را داشته باشد.
  گزینه اولی که برای خواندن این درس برای کنکور پیش رو داریم، خوندن کتاب‌هایی هست که مناسب کنکوراست. کتاب‌هایی که مباحث رو کنکوری گفته باشند و مثال‌های کنکوری رو حل کرده باشند. کتاب های زیر مهم ترین کتاب‌هایی هستن که می‌توان از آن برای ریاضی مهندسی کنکور استفاده نمود.
  ریاضی مهندسی دو جلدی محمود کریمی انتشارات نصیر
  ریاضی مهندسی مدرسان شریف اثر حسین نامی
  ریاضی مهندسی فرزین حاجی جمشیدی نشر جهش
  با وجود این، اگر به هر کدام از این کتاب‌ها  نگاهی بندازید، متوجه می‌شوید که هر کدام  شامل چند صد صفحه می‌باشند و برای خواندن همین‌ها نیز لازم است که وقت و انرژی زیادی بگذارید! خصوصا اگر در دوران کارشناسی پایه چندان قوی نیز نداشته باشید.  می‌توانید برای خواندن این درس در کنار درس‌های دیگری که برای کنکور دارید چند ماهی وقت ازشما را بگیرید. اما راه‌های دیگری نیز هست یکی از این راه‌ها استفاده از جزوه ننویس است که جزوه‌ای کامل درباره‌ی ریاضی مهندسی را در اختیار شما قرار می‌دهد و وقتی مطالب جزوه را کامل یاد گرفتید با تست‌های زیاد و تمرین زیاد می‌توانید بهترین نتیجه را بگیرید. خواندن این جزوه‌ها نه تنها در کنکور بلکه برای امتحانات نیز موثر می‌باشد.
  سعی کنید برای نوشته‌ها یا جزوه‌ای که دارید روزانه  10 الی 20 دقیقه زمان بگذارید تا تمام مطالب به صورت دقیق در ذهن شما ثابت شود. تمام راه حل‌ها را بررسی کنید تا به یک جواب برسید. طوری مطالعه کنید که انگار فردای بعد از پایان کلاس شما امتحان دارید و باید تمام مطالب گفته شده سر کلاس را بلد باشید. در این روش شما تمام نقاط قوت و ضعف خود را پیدا می‌کنید و می‌توانید در جلسات بعد تمام مشکلات خود را از استاد بپرسید تا دیگر دچار همچین مشکلی نشوید.
  یکی دیگر از راه‌های یادگیری ریاضی مهندسی این است که سعی کنید گروهی درس بخوانید. افراد مختلف مفاهیم و مسائل را با دید متفاوتی می‌بینند. با خواندن درس به صورت گروهی شما می‌توانید در هر کجای حل مسئله که به مشکل خوردید با بقیه اعضای گروه به اشتراک بزاید تا آنها به شما کمک کنند. مباحث رو درست یاد بگیرید. به طورکلی اولین کار برای موفقیت در درس ریاضیات یادگیری مفاهیم و فرمول‌هایی هست که این درس دارد. تا وقتی که مفاهیم اولیه و فرمول ها و حتی اثبات اون ها رو به درستی یاد نگیرید نمیتونید به درستی از پس سوالات بربیاد. پس این، اولین قدمیه که باید درست بردارید و در انجامش نهایت تلاشتون رو بکنید. خلاصه نویسی رو جدی بگیرید  در ریاضیات و درس ریاضی مهندسی هم این کار اهمیت زیادی دارد. با نوشتن فرمول ها و نکات مهمی که وجود داره خیلی سریع تر میتوانید مباحث رو دوره کنید و وقت بیشتری برای حل سوالات بگذارید. تکرارکردن را فراموش نکنید بعد از خواندن و حل تست بعد مدتی بعضی مباحث کم کم از یادتان می‌رود و سوالات آن بخش برایتان مشکل ایجاد میکند. به خاطر همین سعی کنید بعد از خوندن هر فصل یه نگاهی به خلاصه فصل قبلی بندازید و چند تا سوال از اون بحث حل کنید. می‌توانید بخش باقی مانده‌ی  سوالاتی که داشتید و سوالاتی که قبلا تو حلشان مشکل داشتید را در این بخش قرار دهید.
  امیدوارم با خوندن این مطلب به خوبی با شرایط ریاضی مهندسی آشنا شده باشید و دید خوبی نسبت به این درس پیدا کرده باشید.  

  آخرین ویرایش: پنجشنبه 10 بهمن 1398 12:24 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • زندگی دانشجویی بهترین سال‌ها یا تلاش برای ساختن بهترین سال‌ها
   
  صدای پای پاییز که می‌رسد دانشجویان زیادی چمدان می‌بندند به قصد رفتن به شهری دیگر پی تحصیل علم یا شاید یک تجربه‌ی دیگری از زندگی به دور از خانواده می‌باشند. سفر این مسافران که شروع می‌شود، تجربه‌ها هم همپا آغاز می‌شود؛ تجربیات این سفر بعضی عام‌ترند و بعضی هم منحصر به فردند و هردوی این‌ها چنان گسترده‌اند که هیچ متنی توان برآمدن از عهده پرداختن به همه آن‌ها را ندارد. این تجربه ی منحصر به فرد هم می‌تواند عالی باشد هم دلگیر و هم سخت. البته گاهی تطبیق دادن خود با شرایط می‎تواند زندگی خوبی را برای شما فراهم کند. 
  دوران دانشجویی، از جمله دورانی شیرین است که هر شخصی که آن را پشت سر گذاشته باشد، محال است که از آن یاد نکند. چه تلخ چه شیرین، این زمان‌های سپری شده، در ذهن انسان باقی می‌ماند. حال اگر دانشگاه افراد جایی دور از شهر و دیار باشد، خاطرات آن بیشتر و به یاد ماندنی تر خواهد بود. فرقی هم نمی کند، دختر باشید یا پسر، ایرانی باشید یا غیرایرانی، این احساسات را هر شخصی می‌تواند داشته باشد! 
  اكثر ما به زادگاهمان یا محلی كه آن را خانه می‌نامیم به شدت وابسته‌ایم .هرگاه نتوانیم برای كسب آرامش وامنیت درخانه خود حضور یابیم، بسیار آزرده می‌شویم .
  بدون شک ، یکی از خاطره انگیزترین دوران زندگی، دوران دانشجویی بویژه ترم اول دانشگاه است. اولین تجربه زندگی مستقل در فضایی غیر خانوادگی با همه جذابیت‌ها و دردسرهای زندگی جمعی در کنار احساس دانشجویی و دلخوشی‌های آن، ویژگی خاصی به این دوره می‌دهد.

  دوران دانشجویی ابعاد متفاوتی دارد از خوابگاه تا استادان، همکلاسی‌ها و دوستان جدید درکل می‌تواند تجربه‌ی دلپذیری را برایمان ایجاد کند گاهی نیز با انتخاب یک دوست یا یک مسیر دیگر باعث می‌شود کل زندگی را تحت شعاع قرار دهد.
  گاهی باید مدارا کرد حتما می‌پرسید چرا ؟
  دانشگاه و خوابگاه پر از آدم‌هایی است که با ما متفاوتند. در کلاس درس و در خوابگاه با آدم‌هایی مواجه می‌شوید که هرکدام از یک فرهنگ و جغرافیا آمده‌اند و عقاید و رفتار‌هایی دارند که شاید چندان به مذاقمان خوش نیاید. شما قرار است چندسالی را در کنار این آدم‌ها زندگی کنید و اگر سر ستیز با هر چیز مخالف خودتان بردارید، زندگی را به‌خودتان سخت می‌کنید.
  سعدی راست گفته که «بهشت صحبت یاران همدم است»، اما دانشگاه و خوابگاه متأسفانه بهشت نیستند (نگران نباشید! جهنم هم نیستند)؛ شما در این فضا‌ها بسیار بعید است که به کسانی بربخورید که تماما مطلوب باشند، پس باید یاد بگیرید با آدم‌های متفاوت مدارا کنید. 
  البته دانشگاه می‌تواند بهترین سال‌های تحصیل هم باشد چراکه گاهی بورسیه‌های تحصیلی یا کار در استار آپی که مورد علاقه‌ی شماست می‌تواند شرایط زندگی شما را تغییر دهد رفتن به دانشگاه‌های خارجی و بورسیه شدن در آن مطمعنا یک تجربه‌ی فراموش نشدنی را برای شما به وجود می‌آورد. 
  حتما شنیده‌اید که می‌گویند در زمان دانشجویی با فناوری دوست باشید. تلفن‌های همراه غیر از تلگرام و اینستاگرام قابلیت‌های دیگری هم دارند که بتوانید از آن‌ها در دوران دانشجویی استفاده کنید و این دوره از زندگی را با کیفیت بهتری بگذرانید. برنامه‌های مسیریاب، تاکسی‌های اینترنتی و راهنما‌های سرویس حمل‌ونقل عمومی نمونه‌هایی از این برنامه‌ها هستن غیراز این‌ها می‌توانید برنامه‌ها و سایت‌های تخصصی مرتبط با رشته‌تان را پیدا کنید. برنامه‌ریزی فعالیت‌های شخصی و درسی هم به مدد فناوری با تلفن‌های همراه هوشمند به سادگی قابل انجام است.
  یکی از دوران‌هایی که آدم‌ها بیشتر با افراد دیگر سرو کار دارند همین دروران دانشجویی است بنابراین با ورود به دانشگاه دوستی‌های تازه شکل می‌گیرد و این دوستی‌ها به نسبت دوران مدرسه قرار است که عمیق‌تر باشد. برای انتخاب این دوستان احتیاط جدی لازم است؛ چرا که این دوستی‌ها غالبا فراتر از دوستی‌های ساده‌اند و تعیین می‌کنند که چه بخوانید، چه بپوشید، چگونه حرف بزنید و.... اگر زرنگ باشید با کسانی دوست خواهید شد که از شما بهترند، چه در دانش و چه در منش. چنین دوستانی به ترقی شما کمک خواهند کرد. همان‌قدر که دوستان خوب سرمایه‌اند، دوستان بد آفت جان و مال هستند و می‌توانند آتش بزنند به جان بهترین روز‌های زندگی‌تان.
  خب همان طور که می‌دانید دوران دانشجویی که فقط نشستن در کلاس درس و خواندن کتاب‌های درسی نیست. برنامه‌ریزی برای گذراندن اوقات فراغت در کنار درس و دانشگاه هم مقوله بسیار مهمی است. برای آخر هفته‌ها و روز‌های تعطیل مطمعنا داشتن  برنامه‌هایی شبیه کوه‌نوردی و گردش با دوستان خوب می‎تواند خود یک اخر هفته‌ی قشنگ و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزند.
  می‌توانید به گردش در شهر بپردازید یا به سینما بروید بعضی روز‌های هفته هم سینما نیم‌بهاست، می‌توانید تئاتر تماشا کنید یا در کنج یک کتابخانه رمان بخوانید. گاهی همین کارهای ساده زندگی دانشجویی  را برای شما لذت بخش می‌کند البته رعایت عتدال در  همه‌ی این کارها باعث می‌شود در درس نیز پیشرفت کنید و حتی امکان دارد این سال‌ها به بهترین سال‌های زندگیان تبدیل شود.
  اگر قرعه ادامه تحصیل‌تان به نام شهر دیگری غیر از شهر خودتان افتاده باشد حتما سختی‌های زیادی را از جمله دوری از خانواده ناچارید تحمل کنید، اما این اتفاق یک فرصت خوب هم برای تمرین زندگی مستقل در اختیارتان قرار می‌دهد.
  حالا وقت آن است که خودتان لباس‌ها و ظرف‌هایتان را بشویید، آشپزی کنید و تنهایی به کار‌هایی بپردازید که قبلا اعضای خانواده در انجام‌دادن آن‌ها کمک‌تان می‌کردند. تازه وقتی این کار‌ها را انجام می‌دهید، حسابی قدر زحمت‌هایی را که خانواده‌تان برایتان کشیده‌اند، می‌دانید. از این فرصت حسابی استفاده و سعی می‌کنید از پس کار‌های خودتان بربیایید.
  دوران دانشجویی با همه تلخی‌ها، خوشی‌ها و سختی‌ها و شیرینی‌هایش، بهترین دوران زندگی هر انسانی است که این سرزمین رویایی را تجربه کرده باشد. همین حس دانشجو بودن یکی از لذت بخش ترین ویژگی‌های این دوران است، حس دانشجویی یعنی حس نخبه بودن، ممتاز بودن، برتر بودن و قابل احترام بودن است. حسی است که اعتماد به نفس و غرور در کنار افتخار و حس توانمندی در آن موج می‌زند و دانشجو سوار بر این موج لذت می‌برد. برهرحال زندگی چه خوب و چه بد در گذر است و ساختن بهترین سال‌ها یا حتی تلاش برای آن به دست شماست.  آخرین ویرایش: شنبه 7 دی 1398 10:32 ق.ظ
  ارسال دیدگاه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو