منوی اصلی
بلاگ جزوه ننویس
 • جزوه ننویس جمعه 30 شهریور 1397 06:17 ب.ظ نظرات ()

  بدانید که مطالعه کردن، مانند درک مطلب، از شخصی به شخص دیگر، متفاوت است. وقتی درک مطلب را تقویت می‌کنید، احتمالاً باید چند راهبرد مطالعه متنوع را امتحان کنید تا دریابید که کدامیک، برای شما بهتر کار می‌کند. دو مورد از معروف‌ترین تکنیک‌های مطالعه که به مهارت مطالعه و درک مطلب کمک می‌کند، SQ3R و OK4R است.

  هر دو تکنیک SQ3R و OK4R، به عنوان راهبردهای درک مطلب ایجاد شدند و هر یک، در شرایط خاص، بهترین کاربرد را دارند. تکنیک SQ3R در سال 1941 توسط فرانسیس رابینسون به عنوان راهی برای آموزش بهتر خواندن به پرسنل ارتش ایجاد شد. تکنیک SQ3R به عنوان یک تمرین مطالعه فعال طراحی شد تا به شما کمک کند آنچه می‌خوانید را کامل درک کنید. در این حین، تکنیک OK4R توسط دکتر والتر پاوک، زمانی که از مردود شدن دانش‌آموزان ناامید بود، ایجاد شد. تکنیک OK4R نیز به درک و یادآوری آنچه می‌خوانید، کمک می‌کند.

  روش SQ3R

  روش SQ3R یک راهبرد درک مطلب است که به شما در فکر کردن به متنی که در حال خواندن آن هستید، کمک می‌کند. وقتی از روش SQ3R استفاده می‌کنید، یک مداد و کاغذ آماده کنید. ۵ گام در راهبرد SQ3R وجود دارد:

  1-     بررسی کنید: طرح بندی متن را بررسی کرده و از ساختار آن یک ایده کلی بگیرید. مواد را به طور سطحی بخوانید، به شکل‌ها نگاه کنید، به عنوان‌های اصلی و فرعی توجه کنید و یک یادداشت ذهنی از طرح بندی کلی بردارید. بررسی کردن مواد، ایده‌ای از آنچه برای نویسنده مهم است، به شما ارائه می‌دهد.

  2-     سؤال کنید: سؤال‌هایی که در عناوین اصلی و فرعی به آن‌ها اشاره شده یا با حروف برجسته یا ایتالیک نوشته شده و هنگام بررسی کردن متوجه آن‌ها می‌شوید را به اختصار یادداشت کنید.

  3-     بخوانید: به دنبال پاسخ سؤالاتی باشید که هنگام بررسی آن‌ها را طراحی کردید. سؤالاتی که بر اساس ساختار متن هستند، در تمرکز کردن حین خواندن به شما کمک خواهند کرد.

  4-     بلند و از بر بخوانید: پاسخ سؤالاتتان را بلند و از بر بخوانید و از پاسخ‌ها یادداشت بردارید. در پایان هر بخش، از خود آزمون بگیرید تا مطمین شوید مواد مورد نیاز برای پاسخ به سؤالاتی که طراحی کرده‌اید را به خوبی می‌دانید.

  5-     بازبینی کنید: پس از پایان مطالعه، پاسخ‌هایتان را بازبینی کنید و در صورتی که سؤال بی‌جوابی دارید، سریع متن را برای یافتن پاسخ بررسی کنید. سؤالاتی را که قبلاً پاسخ دادید، بلند و از بر بخوانید.

  روش OK4R

  متد OK4R مشابه متد SQ3R است که به شما این امکان را می‌دهد که اطلاعات ارائه شده را درک کرده و حفظ کنید. گام‌های متد OK4R عبارتند از:

  ·        O به معنی overview یا مرور کردن است: مقدمه، فهرست مطالب، عناوین و خلاصه مطالب را بخوانید تا متوجه مفهوم کلی متن بشوید.

  ·        K به معنی key ideas یا ایده‌های کلیدی است: زمانی که کار مرور کردن متن به اتمام رسید، برای یافتن ایده‌های کلیدی دوباره به عقب برگردید. این موارد  معمولاً در ابتدای هر پاراگراف یافت می‌شوند. حروف درشت، ایتالیک و بخش‌های تاکید شده را بخوانید و به تصاویر و نمودارها نگاه کنید.

  ·        قانون ۱: متن را از اول تا آخر بخوانید. شما قادر خواهید بود که متن را با سرعت بیشتری بخوانید، چرا که از قبل می دانید نویسنده سعی دارد چه بگوید، توضیح دهد یا اثبات کند.

  ·        قانون ۲: با بستن کتاب سعی کنید نکات اصلی متنی را که خوانده‌اید به خاطر آورید. تعدادی کلمه و جمله‌های کلیدی مربوط به نکات اصلی را یادداشت کرده یا بازگو کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات را در ذهن خود ثبت کنید.

  ·        قانون ۳: به منظورحفظ اطلاعات در حافظه خود، ارتباط دادن آن با سایر اطلاعات و پیدا کردن روابط و اهمیت آنچه که خوانده‌اید، به گام‌های قبلی برگردید.

  ·        قانون ۴: در آخر بازبینی کنید. متن را دوباره مرور کرده تا حافظه خود را تازه کنید. بخش‌هایی که فراموش کرده‌اید را دوباره بخوانید.

  خواندن و به یادآوردن مطالب می‌تواند سخت و مشکل باشد. این کار مستلزم زمان و توجه زیادی برای یادگیری مطلوب است، اما با صرف اندکی وقت، می‌‌توانید بهترین راهبردهای درک مطلب را بیابید که برای شما مناسب هستند. به یاد داشته باشید هنگام بررسی کردن، زیاد یادداشت برداری کنید و همیشه به پرسش‌هایتان پاسخ دهید. سعی کنید که برای مدت طولانی روی بخشی از متن باقی نمانید. اگر متوجه شدید باید یک پاراگراف را چندین بار بخوانید، به خود اندکی استراحت داده و با همان روشی که استفاده می‌کردید، از ابتدای متن، دوباره بخوانید.

  آخرین ویرایش: جمعه 30 شهریور 1397 06:25 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جزوه ننویس جمعه 2 شهریور 1397 12:03 ق.ظ نظرات ()
  کشور ایران با  گسترش و تنوع آب و هوایی در 14 اقلیم گوناگون، پتانسیل بسیار خوبی در بخش کشاورزی دارد.

  البته برای توسعه این بخش مهم که به حق آن را محور توسعه اقتصادی کشور تلقی کرده‌اند، باید از کشاورزی سنتی فاصله گرفت و با بهره‌گیری از دانش کشاورزی، به کشاورزی مکانیزه نزدیک شد. دانش و تخصصی که در گرایش‌های مختلف مهندسی کشاورزی آموزش داده می‌شود. این رشته در سه گرایش آب، اقتصاد کشاورزی و ماشین‌های کشاورزی از بین داوطلبان گروه آزمایشی علوم ریاضی و فنی دانشجو می‌پذیرد.

  مهندسی‌ کشاورزی‌ دارای‌ 10 گرایش‌ ، که‌ در این‌ میان‌ سه‌ گرایش مهندسی‌ آب‌، مهندسی‌ اقتصاد کشاوری‌ و مهندسی‌ ماشین‌های‌ کشاورزی‌ از بین‌ داوطلبان‌ گروه‌ آزمایشی‌ ریاضی‌ و فنی‌ دانشجو می‌پذیرند. به‌ عبارت‌ دیگر در این‌ سه‌ گرایش‌ دانشجویان‌ باید بر دروس‌ ریاضی‌ و فیزیک‌ مسلط‌ بوده‌ و بتوانند بخوبی‌ تجزیه‌ و تحلیل‌ کرده‌ و محاسبه‌ کنند و از عهده‌ دروس‌ مهم‌ این‌ رشته‌ از قبیل‌ نقشه‌برداری‌ یا استاتیک‌ برآیند.

  نتیجه تصویری برای درباره مهندسی کشاورزی

  آخرین ویرایش: یکشنبه 1 مهر 1397 09:52 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جزوه ننویس جمعه 2 شهریور 1397 12:03 ق.ظ نظرات ()
  این رشته تحصیلی بسیار وسیع است و از مدیریت گرفته تا زمان سنجی، از کنترل کیفیت تا تجزیه و تحلیل و طراحی، همه را شامل می شود و به همین دلیل وقتی شما می گویید “من یک مهندس صنایع هستم” مردم نمی توانند تخصص شما را در یک محدوده کوچک و تنگ محصور بکنند.

  زمینه‌های اشتغال مهندسی صنایع

  رشته مهندسی صنایع به دلیل اینکه  زمینه‌های گوناگون فعالیت‌های تولیدی و خدماتی را با دید کلی‌نگر مورد توجه قرار می‌دهد، در افزایش بهره‌وری و بهبود فرآیندها نقش موثری را می‌تواند ایفا کند. با گذشت زمان، صاحبان صنایع و سیاستگذاران امور اقتصادی به این نکته پی‌برده‌اند و همین امر باعث افزایش توجه به مهندسی صنایع به عنوان ابزاری در جهت انجام بهتر کارها گشته است.

  از آنجا که ایران جزو کشورهای در حال توسعه است از سویی با افزایش مصرف داخلی، نیاز به توسعه ابزارهای تولید و یا بهبود روش‌های تولید و افزایش بهره‌وری به منظور استفاده مناسب‌تر از منابع تولید به شدت احساس می‌شود و از سوی دیگر، کشور وارد عرصه‌هایی از خدمات می‌گردد که تاکنون تجربه آن را نداشته است. (به عنوان مثال می‌‌توان به تجارت الکترونیک، بانک‌داری الکترونیکی و… اشاره کرد) در هر دو زمینه، مهندسی صنایع و سیستم، نقش موثری ایفا می‌کنند و بنابراین نیاز کشور به این رشته، هم‌اکنون بسیار زیاد بوده و در آینده نیز همچنان ادامه و افزایش خواهد داشت. از لحاظ زمینه کلی کار، صرف نظر از برخی کارهای ویژه، تفاوت چشمگیری میان مهندسین صنایع و سیستم در بازار داخلی کشور وجود ندارد

  آخرین ویرایش: یکشنبه 1 مهر 1397 09:52 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو