تبلیغات
بلاگ جزوه ننویس - مطالب تیر 1397
منوی اصلی
بلاگ جزوه ننویس
 • جزوه ننویس دوشنبه 18 تیر 1397 11:46 ب.ظ نظرات ()
  اگر رشته مهندسی کامپیوتر را به عنوان رشته تحصیلی انتخاب می‌کنید باید انسان ماجراجویی باشید و با طبع همیشه در حال پیشرفت این رشته سازگار باشید. رشته ی مهندسی کامپیوتراز جهاتی تفاوت قابل توجهی با سایر رشته های مهندسی دارد.شاید در سایر رشته های مهندسی مانند مکانیک و عمران و …،صرفا با مرور و خواندن چند باره ی کتب و جزوات و سایر منابع بتوان معدل بالا کسب نمود و جزء دانشجویان برتر قرار گرفت و شاید در این رشته ها نداشتن تکنیک در طول مدت تحصیل خیلی چشمگیریا دردسرساز نباشد.اما در رشته ی مهندسی کامپیوتر ،گاهی برای یک تک درس ۳واحدی بعضا به ارائه ی ۲تا۳پروژه ی درسی برنامه نویسی نیازاست.واین موضوعی است که در مورد اکثر دروس تخصصی این رشته مانند برنامه سازی پیشرفته،زبان ماشین و برنامه سازی سیستم،ساختمان داده ها،طراحی الگوریتم ها،اصول طراحی کامپایلر،اصول طراحی پایگاه داده،نظریه زبانها و ماشین هاو… به قطع برقرار است. دانشجویانی که قصد ادامه ی تحصیلات دانشگاهی خود را در این حوزه دارند باید بدانند که داشتن ذهنی خلاق وایده پردازو هوشی بالا برای موفقیت شرط اساسی است. زیرا صرفا محدود شدن به کتب و جزوات و از برکردن مطالب موفقیت و یا صرفا معدل بالایی را بدنبال نخواهد داشت..مطلب مهم دیگر آنکه چون تقریبا تمام کتب و منابع موجود در این رشته به زبان انگلیسی است و این منابع و اطلاعات به سرعت در حال تغییر هستند و امکان سریع ترجمه آنها نیز به فارسی وجود ندارد از این رو تسلط کافی به زبان انگلیسی در این رشته بسیار مهم است. دروس ریاضی و فیزیکنیز همانند دیگر رشته‌های مهندسی در این رشته کاربرد وسیعی دارد.

  رشته کامپیوتر  در کنکور:

  1-مبانی كامپیوتر – سخت افزار    15 سوال                          4-سیستم عامل (1و2)       15 سوال

  2-برنامه سازی (1و2و3)           20 سوال                          5-بانک اطلاعاتی               10 سوال

  3-شبكه های كامپیوتری           10 سوال                          6-ریاضی 3                      10 سوال

  آخرین ویرایش: یکشنبه 1 مهر 1397 09:56 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جزوه ننویس چهارشنبه 13 تیر 1397 11:47 ب.ظ نظرات ()

  چگونه خلاصه نویسی کنیم؟

  باید دقت داشت که خلاصه نویسی نباید پراکنده و نامنظم باشد زیرا در این صورت کار را سخت تر میکند و باید دوباره انرژی صرف کنیم تا آنهارا مرتب کنیم. بهتر است از یک دفترچه یادداشت با اندازه مناسب استفاده شود.

  روش های مختلف خلاصه نویسی:

  یادداشت برداری: اصلی ترین و مهم ترین نوع خلاصه نویسی است و عبارت است از برداشتن کلیدی ترین مفاهیم هر مطلب و یادداشت کردن آن در دفترچه ای جداگانه. البته باید توجه داشت که با نوشتن اکثر مطالب ، حجم آن را زیاد نکرده و فقط قسمتهای کلیدی و مهم را ثبت کرد.

  حاشیه نویسی: در این روش کلیدی ترین جمله هر پاراگراف را جدا کرده و به زبانی که برای خودتان ساده تر و قابل درک است در حاشیه کتاب یا جزوه یادداشت کنید. میتوان گفت در این روش ، ما پاراگراف و قصد آن را در جمله ای کوتاه بیان میکنیم. توجه شود که باید به اندازه ای باشد که تمام مطالب کلیدی و مهم را دربر داشته.

  تکنیک ها و روشهای صحیح خلاصه نویسی و یادداشت برداری

  علامت گذاری: سریع ترین روش برای مطالعه فعالانه است و نکات مهم را نیز مشخص میکند. شما با علامتهای مختلف از جمله علامت سوال و ستاره دار کردن، مطالب را به نوعی تقسیم بندی میکنید.

  خط کشیدن زیر جملات مهم: متداول ترین روش در بین دانش جویان و دانش آموزان است. در این روش، زیر قسمتهای مهم خط کشیده میشود و در هنگام مرور و جمع بندی، بیشتر آن قسمتها خوانده میشود.

  روش درخت نموداری: این روش برای مطالبی از قبیل صیغه های فعل، آرایه های ادبی و دسته بندی در درس زیست که قابل سازمان دهی باشند، مورد استفاده قرار میگیرد. در این روش مطالب به صورت یک درختچه و به کوتاه ترین صورت ممکن، مانند شبکه به هم متصل میشوند که متن کلیدی در وسط صفحه قرار گرفته و مطالب فرعی مانند شاخه های درخت به آن وصل میشوند.

  تکنیک ها و روشهای صحیح خلاصه نویسی

  آخرین ویرایش: یکشنبه 1 مهر 1397 09:56 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جزوه ننویس سه شنبه 12 تیر 1397 11:48 ب.ظ نظرات ()
  1) در فواصل زمانی کوتاه و منظم مطالعه کنید

  این مسئله مدتهاست که تایید شده ، برخلاف نظام آموزشی فعلی که دانش آموز باید ساعت ها در کلاس بشینه و به حرف های معلم گوش بده ، روانشناسان توصیه میکنند زمان مطالعه رو کم کنید ولی به تعداد دفعات اون اضافه کنید.بگذارید اینطور بگم که اگر شما یک متن رو در ۱۰ تا ۱۰ دقیقه با استراحتی کوتاه بین این فواصل بخونید نسبت به اینکه ۱۰۰ دقیقه به طور مداوم اون درس رو بخونید عملکرد بهتری رو از مغزتون شاهد خواهید بود! چرا که مغز برای سنتز پروتئین به زمان نیاز داره و شما با این کار این فرصت رو بهش خواهید داد.پس زمان های مطالعه رو به زمان های کوتاه ولی متوالی تقسیم کنید در غیر اینصورت میزان خستگی و استرس و عدم بازدهی کافی به سراغ شما میاد.

   

  2) یک روز استراحت بدون عذاب وجدان!

  این نکته هم از نکته ی شماره ۱ تبعیت میکنه منتهی در مقیاسی بزرگتر و در سیکل روزانه.دلیل استراحت کردن آماده ساختن خودتون برای روزهای آتی است.گرچه اگر شما از این استراحت عذاب وجدان بگیرید (یعنی خودتون رو مقصر بدونین و بگید من باید مطالعه میکردم!) کمکی به شما نخواهد کرد و باعث افزایش استرس در شما خواهد شد.مغز در حالت استرس اطلاعات رو بخوبی دریافت نمیکنه.سعی کنید یک روز در هفته به خودتون به طور کامل استراحت بدید ، بیرون برید و قدم بزنید ، با دوستانتون خوش بگذرونید و به اون عذاب وجدان فکر نکنید تا کاملا برای هفته بعد آماده بشید.

  11 روش برای بهبود عملکرد تحصیلی و مطالعه

   

  3) به حالات روحی خودتون احترام بگذارید

  اگر احساس میکنید خسته اید ، عصبانی هستید یا حواستون جمع نیست مطالعه نکنید . وقتی که در آرامش هستید مغز شما مانند یک اسفنج میتونه تمام اطلاعات رو جذب کنه! مجبور کردن خودتون به اینکه بشینید و درس بخونید وقتی حالت روحی مناسبی ندارید جر تلف کردن وقت چیز دیگه ای نیست.البته این نکته رو هم باید یادآوری کنم که تنبلی رو با این حالات اشتباه نگیرید!سعی کنید مدام به خودتون حالات و احساسات مثبت و خوب رو تلقین کنید.

   

  آخرین ویرایش: یکشنبه 1 مهر 1397 09:56 ب.ظ
  ارسال دیدگاه
 • جزوه ننویس دوشنبه 11 تیر 1397 11:49 ب.ظ نظرات ()

  نتیجه تصویری برای روش های افزایش تمرکز

  چرا تمرین‌های افزایش تمرکز بی‌فایده است؟

  یکی از تمرین‌هایی که برای افزایش تمرکز مطرح شد، شمارش اعداد به‌صورت معکوس است. این تمرین به شما کمک می‌کند تا به مرور قدرت تمرکز خود را افزایش دهید. اما گاهی قصد انجام کاری را دارید و هرچه سعی می‌کنید تا تمرکز بالایی داشته باشید موفق نمی‌شوید.
  برخی افراد وقتی می‌بینند که به‌صورت فوری تمرکزشان افزایش پیدا نمی‌کند، مشکل کار را بی‌فایده بودن این تمرین‌ها می‌دانند. تصور کنید که در حال انجام کاری هستید و هرچه سعی می‌کنید تا تمرکز کنید نمی‌توانید. حال تصمیم می‌گیرید تمرینی را که برای افزایش تمرکز  انجام دهید. با خوشحالی شروع به انجام تمرین می‌کنید و پس از یکبار تلاش کردن و عدم توانایی در انجام کامل تمرین، به خود می‌گویید اَه‌ه‌ه‌ه‌ه‌ه‌ه‌ه‌ه‌ه‌ هیچ کدام از این تمرین‌ها فایده‌ای ندارد و در کل من نمی‌توانم تمرکز کنم.

  چگونه باید استراحت کنم؟

  شاید از شنیدن این مساله تعجب کرده‌اید. همان‌طور که عضلات ما دچار خستگی می‌شود، مغز ما نیز دچار خستگی می‌شود و گاهی آن‌قدر از آن کار می‌کشیم که دیگر نمی‌توانیم به‌راحتی بر کارمان تمرکز کنیم. پس شما باید یک استراحت هرچند کوتاه به مغز خود بدهید و سپس با تمرکز کافی و کامل به انجام کارتان بپردازید. مراحل زیر به شما کمک می‌کند تا به صورت فوری تمرکز خود را بهبود ببخشید.
  ۱- از تمام فعالیت‌های فکری خود دست بکشید.
  ۲- به موضوعات کاری خود فکر نکنید.
  ۳- مهم‌ترین نکته در این تمرین دوری از موبایل، انجام بازی‌های کامپیوتری، گشتن در اینترنت و چک کردن ایمیل‌هاست.
  ۴- در این مرحله باید کاری انجام دهید که به شما آرامش می‌دهد. می‌توانید در یک پارک پر از درخت و گل قدم بزنید. نگاه کردن به نقاشی‌هایی که نشان‌دهنده طبیعت هستند. موسیقی‌های آرامش بخش نیز بسیار مفید است.
  تا به این مرحله ذهن‌تان کمی آزاد می‌شود و بر موضوع خاصی تمرکز ندارید و این بسیار خوب است. شما توانسته‌اید به عضله تمرکز که دچار کوفتگی بوده‌است، استراحت دهید. از آن‌جا که تمرکز خاموش شده است، ممکن است که نشخوارهای فکری و پرسه‌زنی‌های ذهن شروع به فعالیت کند. همان‌طور که قبلاً گفتیم اگر تمرکز وجود نداشته‌باشد، مدار مربوط به پرسه‌زنی ذهن شروع به فعالیت می‌کند. پس باید در ادامه به کاری مشغول شوید که این مدار را خاموش کند.
  ۶- باید کاری را انجام دهید که به آن علاقه‌مند هستید.
  ویلیام فالک می‌گوید: توپ بازی کردن بر روی امواج آب با دخترم برای من بسیار لذت بخش است زیرا برای دقایقی مرا از مشغله‌های کاری جدا می‌کند و به من انرژی مضاعفی می‌دهد.
  شما می‌توانید با انجام کارهایی بسیار کوچک در مدت زمان کمی و به صورت فوری عضله تمرکز خود را تقویت کنید. فقط کافی است برای دقایقی از کارتان فاصله بگیرید، یک کار لذت بخش انجام دهید و انرژی لازم برای ادامه کارتان را پیدا کنید.

  آخرین ویرایش: - -
  ارسال دیدگاه