جزوه ننویس جمعه 18 آبان 1397 06:43 ب.ظ نظرات ()
کارافرینی چیست ؟ 
کارافرینی واقعا تعریف مشخصی ندارد.تعاریف بسیاری از این واژه در کتاب ها،مقالات،اینترنت و توسط افراد مختلف ذکر شده است.اما اگر از اساتید رشته ی کارافرینی بپرسید کارافرینی چیست؟ نمی‌تواند در یک جمله آن را توضیح دهدو معمولا شروع می‌کند به توضیح انواع و اقسام داستان ها و توضیحات تا بتواند تصویر روشنی از معنی کارافرینی در ذهن شما ایجاد کند. کارافرین را می‌توان این گونه توضیح داد كه فردیست باهوش كه فرصت های اطراف خود را به خوبی می‌بیند و می‌تواند آن را به كار گیرد حال یا به صورت فردی و یا به صورت گروهی كه منجر به در آمدزایی شود. البته نمی‌توان به دلال ها که فرصت ها را می‌بینند و به سرعت به دنبال در آمد زایی و سهم دلالی هستند گفت کارافرین ! به همین دلیل است که تا به حال تعریف دقیقی از این واژه به میان نیامده است. چند وقت پیش در مقاله ای در رابطه با چگونگی پیدا كردن این فرصت ها توسط افرادی كه آن ها را كارافرین می‌نامند، خواندم . در ادامه به طور خلاصه درباره آن توضیح خواهم داد.

به طور كلی فرصت ها یا كشف می‌شوند و یا خلق می‌شوند. یعنی چه؟
فرض كنید یك كوهنورد رو به روی اورست می‌ایستد و می‌گوید من باید این قله را فتح كنم.از او می‌پرسند چرا؟ در جواب می‌گوید :چون این كوه اینجاست تا من آن را فتح كنم و دلیل خلقت آن می‌تواند این باشد كه بشری آن را فتح کند.این دقیقا مصداق کشف فرصت است.یعنی فرصت هایی وجود دارند و فقط کافی است با دید یک کارافرین آن ها را کشف کنیم.منظور از دید کارافرین این است که چگونه از نیاز مردم پول در بیاورم؟ و چطور دیگران را سر کار بگذارم؟ البته نه به معنای اصطلاحی آن به این معنا که واقعا اشتغال زایی کند.

و اما خلق فرصت ، خلق فرصت را با یک مثال مفهومش را بررسی می‌کنم: انسان ها هزاران سال با نامه نگاری نداشتند و تنها آرزو و خواسته اشان سریع رسیدن پیک ها به مقصد بود تا پیامشان به فرد مورد نظر برسد هیچ کس نگفته بود من به وسیله ای نیز دارم تا در خانه بنشینم و با آنسوی دنیا صحبت کنم . اما تلفن خلق شد .طی پروسه ای علم روز به روز پیشرفت کرد و کامپیوتر ها به وجود آمدند برای کلاس کاری هم که بود خیلی ها کامپیوترهای خانگی خریدند و هیچ کس کمبود وجود کامپیوتر را در جیب و کیف خودش حس نمی‌کرد تا این که اسمارت فون ها عرضه شد و استقبال جهانی از این محصول شکل گرفت و روز به روز نیاز آن بیشتر حس می‌شود و می‌توان به جرات گفت که نبود آن در زندگی روزمره اخلال ایجاد می‌کند.

پس به طور کلی اگر بخواهیم یک معنی نصفه و نیمه اما درست از کارافرینی به کار ببریم می‌توان گفت: کارافرینی فهم درست فرصت ها و به کار گیری آن است . البته گاهی افراد در درک فرصت ها زیاده روی و گاهی اشتباه می‌کنند که باعث شکست می‌شود که در مقاله های بعدی به آن می‌پردازیم .اما برای نگاهی کلی به این موضوع می‌توانید به اینجا نگاهی بیاندازید.