جزوه ننویس سه شنبه 10 مهر 1397 09:17 ق.ظ نظرات ()
چطور موثرتر مطالعه کنیم

ممکن است چند ساعت را به مطالعه درس های دانشگاه اختصاص دهید، اما این امر الزاماً به این معنی نیست که شما در حال تحلیل کردن موضوعات هستید. مطالعه موثرتر درس ها به معنی جلسات مطالعه کوتاه‌تر و کارآمدتر و در نهایت، نمرات بهتر است!

گام اول مطالعه های درس های دانشگاه

لیستی از مطالبی که فکر می‌کنید در امتحان دانشگاه خواهد آمد، بنویسید. سپس تمام منابع دانشگاهی را که در اختیار دارید و به شما در یادگیری اطلاعات درسی کمک می‌کند را بنویسید، مانند امتحان تمرینی گرفتن یا پیوستن به یک گروه مطالعاتی دانشگاهی.
•    اگر شما در حال مطالعه برای امتحان دانشگاه هستید، به کوییزهای قبلی دانشگاه نگاهی بیندازید. تعدادی از آن اطلاعات ممکن است دوباره بیایند.
•    حجم کوییز های دانشگاهی از آزمون‌ها کوچک‌تر است و معمولاً فقط اطلاعات بخش یا فصل فعلی را پوشش می‌دهند.
•    اگر نتوانستید یک آزمون تمرینی یا یک گروه مطالعاتی در دانشگاه پیدا کنید، آزمون یا گروه خودتان را بسازید!

یک برنامه مطالعاتی درسی ایجاد کنید

 زمانی‌که متوجه چیزهایی می‌شوید که برای مطالعه نیاز دارید و اینکه چطور از منابع و جزوه های در اختیار خودتان استفاده خواهید کرد، یک برنامه مطالعاتی درسی بسازید. دوره‌های زمانی در برنامه خود را به مطالعه درس های دانشگاهی اختصاص دهید و طبق برنامه عمل کنید. مخصوصاً اگر درگیر موضوعی هستید، مطمئن شوید که زمان بیشتری نسبت به آنچه فکر می‌کنید نیاز است، به خودتان اختصاص می‌دهید.

طرز فکر مثبت داشته باشید

زمانی که می‌خواهید درس خواندن را شروع کنید باید یک فکر مثبت داشته باشید. اگر از لحاظ عاطفی حواستان پرت باشد، در یادگیری و حفظ اطلاعات کمتر مؤثر خواهید بود. سعی کنید هنگام مطالعه دانشگاهی به طور مثبت فکر کنید و خودتان را با دیگران مقایسه نکنید.

مطالعه کردن درس های دانشگاهی در فواصل زمانی

مطالعه کردن در جلسات بلند مدت و بدون استراحت، به شما در یادگیری مؤثر اطلاعات، کمکی نخواهد کرد. برای اینکه فراگیر مؤثری باشید، نیاز است که هنگام مطالعه درس های دانشگاه ، استراحت‌های منظمی داشته باشید. سعی کنید در فواصل ۳۰ دقیقه‌ای مطالعه کنید و پس از آن، به مدت ۵-۱۰ دقیقه استراحت کنید.

•    اگر دریافتید که تمرکزتان کاهش یافته، احتمالاً باید مطالعه کردن در آن روز را متوقف کرده یا جزوه ای با موضوع متفاوت بخوانید.
•    هنگام استراحت کردن، کاری آرامش بخش که نیاز به تمرکز بسیار زیادی ندارد انجام دهید،
مانند تمرینات کششی یا پیاده روی.

از خودتان آزمون بگیرید

از فلش کارت‌ها، آزمون‌ها و امتحان‌های تمرینی استفاده کنید تا به طور موثرتری اطلاعات را یاد بگیرید. گرفتن یک آزمون به شما کمک می‌کند تا اطلاعات جزوه را نسبت به بازخوانی ساده اطلاعات، بهتر یاد بگیرید. تلاش کنید تا فلش کارت‌هایی را برای آزمون گرفتن از خودتان بسازید. همچنین می‌توانید، یک آزمون یا امتحان تمرینی بسازید یا از همکلاسی های خود بخواهید که چنین کاری انجام دهند. می توانید نمونه سوال ها را هم بررسی کنید

تا حد امکان برای مطالعه از حس‌های چندگانه استفاده کنید

بعضی از افراد در صورتی که حواس چندگانه آنها در فرایند مطالعه به کار گرفته شود، اطلاعات را بهتر حفظ می‌کنند. یک روش برای ادغام حواس چندگانه در حالیکه مطالعه می‌کنید، با صدای بلند خواندن یادداشت‌ها در زمان بازنویسی آن‌هاست. این رویکرد از حواس چندگانه استفاده می‌کند و ممکن است به شما کمک کند تا اطلاعات را به طور موثرتری حفظ کنید.
یک بازی حافظه‌ای انجام دهید

سعی کنید از یک آهنگ، مخفف کردن، یا ابزار یادآوری استفاده کنید تا در بهخاطر سپردن اطلاعات به شما کمک کنند. بهعنوان مثال، اگر بخواهید یک کلید نتهای موسیقی مانند EGBDF را بهخاطر بسپارید، میتوانید مجموعهای از واژگان و عبارات را برای تسهیل این امر به آن منسوب کنید، مانند عبارت every good boy does fine (هر پسر خوبی کار خوب میکند). بازیهای حافظه‌ای برای همه جواب نمیدهند. اگر برای بهخاطر سپردن اطلاعات از طریق این روش دچار مشکل میشوید، آن را کنار بگذارید.

اطلاعاتی که نیازست یاد بگیرید را خلاصه کنید.

خلاصه کردن یادداشت‌ها و مطالب کلاسی، راهی فعال برای مطالعه کردن یادداشت‌ها و دیگر مطالب کلاسی است. سعی کنید از کلاس خود یادداشت بردارید و اطلاعاتی که در کلاس ثبت کردید را خلاصه کنید. می‌توانید اطلاعات موجود در کتاب درسی خود را نیز در خلاصه برداری خود بگنجانید.