جزوه ننویس جمعه 30 شهریور 1397 05:17 ب.ظ نظرات ()

بدانید که مطالعه کردن، مانند درک مطلب، از شخصی به شخص دیگر، متفاوت است. وقتی درک مطلب را تقویت می‌کنید، احتمالاً باید چند راهبرد مطالعه متنوع را امتحان کنید تا دریابید که کدامیک، برای شما بهتر کار می‌کند. دو مورد از معروف‌ترین تکنیک‌های مطالعه که به مهارت مطالعه و درک مطلب کمک می‌کند، SQ3R و OK4R است.

هر دو تکنیک SQ3R و OK4R، به عنوان راهبردهای درک مطلب ایجاد شدند و هر یک، در شرایط خاص، بهترین کاربرد را دارند. تکنیک SQ3R در سال 1941 توسط فرانسیس رابینسون به عنوان راهی برای آموزش بهتر خواندن به پرسنل ارتش ایجاد شد. تکنیک SQ3R به عنوان یک تمرین مطالعه فعال طراحی شد تا به شما کمک کند آنچه می‌خوانید را کامل درک کنید. در این حین، تکنیک OK4R توسط دکتر والتر پاوک، زمانی که از مردود شدن دانش‌آموزان ناامید بود، ایجاد شد. تکنیک OK4R نیز به درک و یادآوری آنچه می‌خوانید، کمک می‌کند.

روش SQ3R

روش SQ3R یک راهبرد درک مطلب است که به شما در فکر کردن به متنی که در حال خواندن آن هستید، کمک می‌کند. وقتی از روش SQ3R استفاده می‌کنید، یک مداد و کاغذ آماده کنید. ۵ گام در راهبرد SQ3R وجود دارد:

1-     بررسی کنید: طرح بندی متن را بررسی کرده و از ساختار آن یک ایده کلی بگیرید. مواد را به طور سطحی بخوانید، به شکل‌ها نگاه کنید، به عنوان‌های اصلی و فرعی توجه کنید و یک یادداشت ذهنی از طرح بندی کلی بردارید. بررسی کردن مواد، ایده‌ای از آنچه برای نویسنده مهم است، به شما ارائه می‌دهد.

2-     سؤال کنید: سؤال‌هایی که در عناوین اصلی و فرعی به آن‌ها اشاره شده یا با حروف برجسته یا ایتالیک نوشته شده و هنگام بررسی کردن متوجه آن‌ها می‌شوید را به اختصار یادداشت کنید.

3-     بخوانید: به دنبال پاسخ سؤالاتی باشید که هنگام بررسی آن‌ها را طراحی کردید. سؤالاتی که بر اساس ساختار متن هستند، در تمرکز کردن حین خواندن به شما کمک خواهند کرد.

4-     بلند و از بر بخوانید: پاسخ سؤالاتتان را بلند و از بر بخوانید و از پاسخ‌ها یادداشت بردارید. در پایان هر بخش، از خود آزمون بگیرید تا مطمین شوید مواد مورد نیاز برای پاسخ به سؤالاتی که طراحی کرده‌اید را به خوبی می‌دانید.

5-     بازبینی کنید: پس از پایان مطالعه، پاسخ‌هایتان را بازبینی کنید و در صورتی که سؤال بی‌جوابی دارید، سریع متن را برای یافتن پاسخ بررسی کنید. سؤالاتی را که قبلاً پاسخ دادید، بلند و از بر بخوانید.

روش OK4R

متد OK4R مشابه متد SQ3R است که به شما این امکان را می‌دهد که اطلاعات ارائه شده را درک کرده و حفظ کنید. گام‌های متد OK4R عبارتند از:

·        O به معنی overview یا مرور کردن است: مقدمه، فهرست مطالب، عناوین و خلاصه مطالب را بخوانید تا متوجه مفهوم کلی متن بشوید.

·        K به معنی key ideas یا ایده‌های کلیدی است: زمانی که کار مرور کردن متن به اتمام رسید، برای یافتن ایده‌های کلیدی دوباره به عقب برگردید. این موارد  معمولاً در ابتدای هر پاراگراف یافت می‌شوند. حروف درشت، ایتالیک و بخش‌های تاکید شده را بخوانید و به تصاویر و نمودارها نگاه کنید.

·        قانون ۱: متن را از اول تا آخر بخوانید. شما قادر خواهید بود که متن را با سرعت بیشتری بخوانید، چرا که از قبل می دانید نویسنده سعی دارد چه بگوید، توضیح دهد یا اثبات کند.

·        قانون ۲: با بستن کتاب سعی کنید نکات اصلی متنی را که خوانده‌اید به خاطر آورید. تعدادی کلمه و جمله‌های کلیدی مربوط به نکات اصلی را یادداشت کرده یا بازگو کنید. این کار به شما کمک خواهد کرد تا اطلاعات را در ذهن خود ثبت کنید.

·        قانون ۳: به منظورحفظ اطلاعات در حافظه خود، ارتباط دادن آن با سایر اطلاعات و پیدا کردن روابط و اهمیت آنچه که خوانده‌اید، به گام‌های قبلی برگردید.

·        قانون ۴: در آخر بازبینی کنید. متن را دوباره مرور کرده تا حافظه خود را تازه کنید. بخش‌هایی که فراموش کرده‌اید را دوباره بخوانید.

خواندن و به یادآوردن مطالب می‌تواند سخت و مشکل باشد. این کار مستلزم زمان و توجه زیادی برای یادگیری مطلوب است، اما با صرف اندکی وقت، می‌‌توانید بهترین راهبردهای درک مطلب را بیابید که برای شما مناسب هستند. به یاد داشته باشید هنگام بررسی کردن، زیاد یادداشت برداری کنید و همیشه به پرسش‌هایتان پاسخ دهید. سعی کنید که برای مدت طولانی روی بخشی از متن باقی نمانید. اگر متوجه شدید باید یک پاراگراف را چندین بار بخوانید، به خود اندکی استراحت داده و با همان روشی که استفاده می‌کردید، از ابتدای متن، دوباره بخوانید.