جزوه ننویس یکشنبه 21 اردیبهشت 1399 04:58 ب.ظ نظرات ()
انتخاب گرایش‌های مهندسی مکانیک در مقطع لیسانس

مهندسی مکانیک از علم فیزیک گرفته شده است و می‌توان آن را شاخه‌ای مهندسی دانست که با طراحی، ساخت و راه‌اندازی دستگاه‌ها و ماشین‌ها سروکار دارد. و داوطلبان کنکور کارشناسی از طریق رشته ریاضی در دبیرستان در این رشته تحصیل می‌کنند و با استفاده از مفاهیم پایه فیزیک و ریاضی به بررسی حرکت اجسام و نیروهای وارد بر آنها می‌ پردازد و سعی دارد به طرحی نو در زمینه فن‌ شناسی و صنعت برسد و در راه پیشرفت انسان قدم بردارد. تهیه و ساخت دستگاه‌هایی که انرژی‌های مختلف نظیر انرژی خورشید، انرژی هسته‌ای و انرژی شیمیایی را به کار می‌گیرند نیز در حوزه این شاخه از دانش است؛ بنابر رشته مهندسی مکانیک، رشته پیاده کننده علم فیزیک است چون حرکت خودرو و عوامل موثر بر روی آن برعهده فیزیک است. اما چگونگی حرکت بر عهده مکانیک است. درواقع این رشته اصول اساسی نیرو - انرژی - حرکت و گرما را به کار برده و به طراحی و ساخت سیستم‌های مکانیکی و دستگاه‌ها و فرآیندهای گرمایی می پردازد و به تولید موتورها و سیستم‌های کنترل، نیروگاه‌های الکتریکی، دستگاه‌های پزشکی، چرخ دنده‌ها، فناوری لیزر، طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه و تولید به کمک رایانه، خودکارسازی و رباتیک، دستگاه‌های تهویه مطبوع و تجهیزات کارخانه‌ها می‌پردازد.

در ادامه گرایش‌های رشته ی مکانیک را تعریف خواهیم کرد که معمولا دانشجویان این رشته پس از گذراندن دو الی سه ترم تحصیلی گرایش خود را انتخاب می‌کنند.

گرایش ساخت و تولید
یکی از زیر شاخه‌های مهندسی مکانیک گرایش ساخت و تولید است. گرایش ساخت و تولید در مقطع کاردانی و کارشناسی در دو گرایش قالب سازی و ماشین ابزار فعالیت می‌کند که در مقاطع تحصیلی بالاتر به سه گرایش سیستمهای تولید صنعتی شکل دهی فلزات و مکاترونیک تقسیم می شود. درواقع گرایش ساخت و تولید به زمینه‌های کاربردی مهندسی مکانیک می‌پردازد و مهندس این گرایش در زمینه شکل دادن فلزات، طراحی و قالب‌ها و ساخت قطعه‌های گوناگون فعالیت می کند. هدف از این علم تربیت افرادی است که بتواند با استفاده از تکنولوژی مربوط به ابزارسازی، ریخته گری، جوشکاری، فرم‌دادن فلزات، طرح کارگاه یا کارخانه‌های تولیدی آماده کار در زمینه ساخت و تولید ماشین آلات و صنایع (کشاورزی، نظامی، ماشین سازی، ابزارسازی، خودروسازی و … ) باشند. فارغ التحصیلاین رشته میتوانند در صنعت‌های مختلف مثل ماشین‌سازی، ابزارسازی، خودروسازی، صنایع کشاورزی، صنایع هوایی و تسلیحاتی به ساخت و تولید ماشین آلات، طراحی کارگاه و یا کارخانه تولیدی بپردازند و نظارت و بهره برداری و اجرای صحیح طرح‌ها را عهده دار شوند.
افرادی که میخواهند در این رشته ادامه تحصیل دهند باید در درس ریاضی و فیزیک و مکانیک قوی باشد و دروس پایه آنها مثل استاتیک و مقاومت مصالح را مطالعه کرده باشند تا بتوانند دروسی مثل ارتعاشات دینامیک، دینامیک ماشین، ارتعاشات ماشین و ابزار و غیره را درک کنند. 
دروس‌ تخصصی‌ مجموعه‌ ساخت‌ و تولید شامل
قالب‌ و پرس‌، ماشین‌های‌ کنترل‌ عددی‌، اندازه‌گیری‌، تولید مخصوص‌، هیدرولیک‌ و پنوماتیک‌ می‌باشد.
 
گرایش حرارت و سیالات 
گرایش حرارت و سیالات به طراحی و محاسبه اجزا سیستم‌هایی که اساس کارشان تبدیل انرژی، انتقال حرارت و جرم می‌پردازد. افرادی که در این رشته تحصیل می‌کنند میتوانند در جاهای که کارشان با این موارد است مشغول به کار شوند. درواقع گرایش حرارت و سیالات به فیزیک حرارت و مکانیک سیالات می‌پردازد و وظیفه‌اش تحلیل و طراحی سیستم‌ها از دیدگاه حرارتی و سیالاتی است  و در نهایت فارغ التحصیلان این دوره می‌توانند به طراحی محاسبه و سیستم‌ها در بخش‌های مثل صنعت خودروسازی حرارتی آبی غذایی نقش بپردازند. فارغ التحصیلان این رشته باید در درس‌های ریاضی و زبان انگلیسی قویی باشند همچنین آن‌ها می‌توانند در کارشناسی ارشد و دکترا هم در داخل و خارج کشور به تحصیل ادامه دهند. درس‌های این رشته در زمینه حرارت و سیالات است و با توجه به اینکه تحصیلات دانشگاهی در زمینه مهندسی نیازمند علاقمندی افراد است باید این افراد ضمن داشتن علاقه باید درس های اساسی و پایه ی بخش مکانیک مثل ریاضی و فیزیک و شیمی رسم فنی هم تقویت کنند و هوش بالایی داشته باشند و همچنین روحیه تجزیه و تحلیل مسائل را هم داشته باشند و دارای انگیزه باشند و در صورت شکست روحیه خود را از دست ندهند.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ حرارت‌ و سیالات‌ شامل 
توربوماشین‌، توربین‌ گاز و موتور جت‌، موتورهای‌ احتراق‌ داخلی‌، سوخت‌ و احتراق‌، نیروگاه‌، تهویه‌ مطبوع‌، سیستم‌های‌ تبرید و سردخانه‌، سیستم‌های‌ انتقال‌ سیال‌، کنترل‌ آلودگی‌ محیط‌ زیست‌.( بسیاری از درس‌های مهندسی مکانیک در گرایش‌های مختلف همراه با آزمایشگاه و کارگاه است.)
گرایش طراحی جامدات
گرایش طراحی جامدات از زیر شاخه های اصلی مهندسی مکانیک است که در این رشته رفتار مواد جامد تحت اثر بارگذاری‌های خارجی مورد بررسی قرار می گیرد قاب‌گذاری خارجی که از آن ثابت شود می تواند نیروی مکانیکی نیروی حرارتی الکتریکی باید ترکیب اینها باشد رفتار مواد با توجه به میزان بارگذاری می‌تواند متفاوت باشد به طور مثال اگر تغییر شکل ایجاد شود و این تغییر شکل بعد از اینکه نیروی خارجی برداشته میشود به حالت اول برگردد به این نوع تغییر شکل الاستیک می‌گویند ولی اگر تغییر شکل به حدی باشد که با اضافه کردن نیروهای بیشتر شود اما با برداشتن آن به حالت اول بر نگردد به این و تغییر شکل پلاستیک می‌گویند که روابط خاصی در رفتارهای متفاوت وجود دارد. درواقع گرایش طراحی جامدات به بررسی انواع نیروها، حرکتها و تاثیر آنها بر اجزاء مختلف ماشین می‌پردازد و مهندس طراحی جامدات با توجه به نیازهای جامعه، دستگاه‌ها و ماشین‌های مختلف را طراحی می‌کند. این گرایش در مقاطع بالاتر طراحی کاربردی نامیده می شود که هدفش تربیت آزمایشگاهی متخصصانی است که بتوانند در مراکز تولید و کارخانه ها اجزاء و مکانیزم ماشین آلات مختلف را طراحی کنند. درس های این رشته شامل دروس نظری، آزمایشگاهی، کارگاه و پروژه و کارآموزی است. فارغ التحصیلان این رشته پس از تحصیل می توانند در کارخانجاتی مثل خودروسازی، صنایع نفت، ذوب فلزات و صنایع غذایی و غیره مشغول به کار شوند و برای این دوره امکان ادامه تحصیل تا سطح کارشناسی ارشد و دکتری در داخل یا خارج از کشور وجود دارد.
دروس‌ تخصصی‌ گرایش‌ طراحی‌ جامدات‌ شامل
روش‌های‌ تولید و کارگاه‌، طراحی‌ مکانیزم‌ها، یاتاقان‌ و روغنکاری‌، روش‌های‌ طراحی‌مهندسی‌، طراحی‌ ماشین‌های‌ ابزار و تولید، طراحی‌ بدنه‌ و شاسی‌ خودرو، طراحی‌ ماشین‌ به‌ کمک‌ کامپیوتر، ساخت‌ به‌ کمک‌ کامپیوتر، رباتیک‌ می‌باشد.
در این مقاله سعی شد به طور کامل به درس مهندسی مکانیک در مقطع لیسانس پرداخته شود امیدوارم برای شما نیز مفید بوده باشه، موفق باشید.