جزوه ننویس شنبه 16 فروردین 1399 09:48 ق.ظ نظرات ()
آیا بهتر نیست این ترم تحصیلی حذف شود؟


 
با شیوع ویروس کرونا در جهان، به دلیل سرعت بالای انتقال آن با گذشت زمانی کوتاه، بسیاری از کشور‌ها سیاست تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی و مؤسسات آموزشی را در اولویت برنامه‌های مبارزه با شیوع بیماری قرار دادند. در این مقاله به برسی موضوع حذف ترم تحصیلی برای دانشجویان می‌پردازیم پس با ما همراه باشید.
با شیوع ویروس کرونا در جهان، به دلیل سرعت بالای انتقال آن با گذشت زمانی کوتاه، بسیاری از کشور‌ها سیاست تعطیلی تمام مقاطع تحصیلی و مؤسسات آموزشی را در اولویت برنامه‌های مبارزه با شیوع بیماری قرار دادند اما در این بین مشکلات و حتی هزینه‌های زیادی را برای دانشجویان به همراه آورد، در طی تصمیم جدیدی که توسط وزارت علوم گرفته شد  در قالب یک بخشنامه امکان حذف ترم جاری در دانشگاه‌ها مجاز اعلام شد که در ادامه به آن می‌پردازیم.
در ایران نیز مانند سایر کشورها بر اساس سیاست ستاد ملی مبارزه با کرونا، از نخستین روز‌های اسفندماه ۱۳۹۸ تا اطلاع ثانوی در سال ۱۳۹۹ تعطیلی سراسری همه آموزش‌های حضوری اعلام گردید. در معاونت آموزشی وزارت علوم، برای به حداقل رساندن آسیب‌های ناشی از تعطیلی آموزش حضوری، سیاست‌های عملیاتی اتخاذ و اقداماتی در این راستا صورت گرفت که به جای آموزش حضوری در دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی وابسته به وزارت علوم از آموزش مجازی استفاده شود. 
یکی از موضوع‌هایی که در وبلاگ جزوه ننویس هم به آن پرداخته شد زیرساخت‌های آموزش مجازی بود که دانشجویان  در کشور به طور کامل از آن برخوردا رنبودند و شرایط استفاده از کلاس آنلاین برای همه دانشجویان فراهم نبود و خبرهای را می‌شنیدیم مبنی بر اینکه بالای ۹۰ درصد دانشگاه‌های جوان و کوچک، زیرساخت آموزش مجازی ندارند، درصورتی که دانشگاه‌های بزرگ کشور که بالای ۵۰ الی ۶۰ درصد دانشجویان در آنجا تحصیل می‌کنند، بالای ۷۰ درصد زیرساخت‌های آموزش مجازی لازم را دارند و درحال انجام این کار هستند؛ البته این خود به نوعی نشان‌دهنده نبود عدالت آموزشی در کشور است. حتی با وجود زیرساخت آموزش مجازی، دانشجویان در بعضی از دانشگاه‌های پردیس و آزاد هزینه‌های زیادی را متحمل شده‌اند و کلاس آن‌ها حتی در صورتی که‌ آنلاین برگزار شود هزینه این ترم باید به آن‌ها باز گرداننده شود. زیرا ممکن است دانشجویی در این ترم مشروط  شود و اینکه یکبار دیگر هزینه‌ها را  بپردازد، ناعادلانه است.
دانشجویانی نیز وجود دارند که درروستاها زندگی می‎کنند و امکان استفاده از کلاس مجازی را بدلیل نبود اینترنت یا سرعت ضعیف آن ندارد. این دسته از دانشجویان احتمالا چاره‌ای ندارند جز اینکه  این ترم را حذف کنند و از سایر دانشجویان عقب بمانند.
وزارت علوم با ابلاغ بخشنامه‌ای به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی وضعیت آموزش دانشگاه‌ها و  مراکزآمووزش عالی را در نیم سال دوم تحصیلی 98-99 را تعیین تکلیف کرده است.
در این بخشنامه حذف ترم تحصیلی برعهده خود دانشجو دانسته  و به طور کلی ترم را حذف نمی‌کنند.
در بخش‌نامه وزارت علوم آمده است: با شیوع کرونا در جهان به دلیل سرعت بالای انتقال آن با بازگشت زمانی کوتاه بسیاری از کشورها سیاست تعطیلی تمامی مقاطع تحصیلی و موسسات آموزشی را در اولویت برنامه‌های مبارزه با شیوع بیماری قرار دادند. بنا بر آمار دریافت شده از وبگاه یونسکو در 9 فروردین 99 تعداد 165 کشور تعطیلی سراسر موسسات آموزشی را در دستور کار قرار دادند که این تعداد آموزش بیش از یک و نیم میلیارد فراگیر را که 81.1 کل ثبت نام کنندگان جهانی برای تحصیل در همه مقاطع تحصیلی را شامل می‌شود را تحت تاثیر قرار داده است.
در این بخشنامه دلایلی را برای حذف نکردن کل ترم بیان کرده‌اند از دلایل حذف نشدن این ترم این موضوع بوده است که نیم سال دوم تحصیلی 98- 99 جزو دوره تحصیلی فعال دانشگاه‌ها محسوب می‌شود و به دلیل لزوم تسلسل ورود دانشجویان جدید در مهر 99 و نیز لزوم دانش آموختگی برخی از دانشجویان شاغل به تحصیل در آخرین نیم سال تحصیلی خود (در نیم سال جاری) الزام اتمام نیمسال دوم 98-99 امری محرز و قطعی است.
طبق تاکید وزارت علوم با توجه به احتمال تداوم وضعیت فوق العاده ناشی از همه گیری ویروس کرونا در کشور و با توجه به اصول فوق به منظور کمک به تسهیل آموزش و تداوم آن لازم است تا انعطاف مورد نیاز در مقررات تحصیلی که برای شرایط متعارف وضع شده است در نظر گرفته شود و این موارد به شکل استثنایی ویژه نیم سال دوم تحصیلی 98-99 باشد و تسری آن به نیم سال‌های بعدی مطلقا مجاز نیست. همچینین در این بخش‌نامه در خصوص تعداد غیبت دانشجویان در کلاس‌های مجازی یا حضوری نیز تاکید شده است در این خصوص شورای آموزشی دانشگاه تصمیم گیری کند تا غیبت بیش از حد مجاز کنونی در مقررات تحص حذف یک درس یا چند درس بی توجه به لزوم رعایت حداقل واحدهای انتخابی در هر نیم سال و یا حذف کامل واحدهای درسی نیم سال در صورت تقاضای دانشجو مجاز است و نیم سال حذف شده جزو سنوات تحصیل دانشجو محسوب نمی‌شود و در صورت لزوم سقف سنوات دانشجویانی که به دلیل حذف واحدهای درسی یا عدم امکان برخوداری از کلاس‌های حضوری یا غیر حضوری و برگزار نشدن جلسه دفاع از پایان نامه و رساله با کمبود سنوات مواجه شدند یک نیم سال افزایش پیدا کند.یلی برای جلسات حضوری یا الکترونیکی موجب حذف درس و جلوگیری از شرکت دانشجو در جلسه امتحان پایان دوره نشود. 
به دلیل محدودیت متصور در پوشش کامل امکانات آموزشی، دانشجویی و فرهنگی همه دانشگاه‌ها در صورت انبساط زمانی نیم سال جاری تا فصل تابستان و نیز ضرورت برگزاری بازده تابستان مستقل از نیم سال جاری، دانشگاه‌ها باید زمان بندی نیم سال جاری با لحاظ دروس عملی و کارورزی به نحوی مدیریت کنند که اولا بازه تابستانی آموزش به ویژه برای دانشجویانی که با احتساب آن بازده فارغ التحصیل می شوند لطمه نبیند و ثانیا با تداخل برنامه نیم سال با بازده تابستان کیفیت آموزش دانشجویان در دروس نیم سال جاری با آسیب یا اختلال مواجه نشود. همچنین بر اساس این بخشنامه دانشجویان می‌توانند امتحانات پایان ترم خود را در دانشگاه محل زندگی خود بدهند.
جمع‌بندی
باتوجه به نکات گفته شده در بخشنامه درباره حذف ترم توسط دانشجویان و شرایط آن‌ها برای حذف، بهتر بود درباره هزینه‌های متحمل شده توسط دانشجویان نیز صحبت می‌شد، چراکه بعضی از دانشجویان هستند که برای این ترم تحصیلی  هزینه کرد‌ه‌اند و از طرفی نمی‌توانند در صورت برگزاری کلاس آنلاین در آن شرکت کنند.