جزوه ننویس شنبه 9 فروردین 1399 12:46 ق.ظ نظرات ()
تعویق کنکور کارشناسی ارشد و راهکارهای مطالعه


همانطور که می‌دانید به دلیل ویروس کرونا کنکور کارشناسی ارشد به تعویق افتاد در این باره رئیس سازمان سنجش آموزش کشور گفت: در صورتی که نظر ستاد ملی مدیریت بیماری کرونا تعویق مجدد زمان برگزاری آزمون های ارشد و دکتری باشد، زمان های جدید آزمون ها از سوی سازمان سنجش اعلام می شود. البته درباره اینکه زمان تعویق این آزمون چه اعلام خواهد شد ؟ «ابراهیم خدایی» رییس سازمان سنجش آموزش کشور گفتند: : از آنجا که ما نمی‌دانستیم مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا ویروس ناظر بر تعویق قبلی یا تعویق مجدد است، از وزارت بهداشت و ستاد استعلام کردیم که منظورشان تعویق مجدد آزمون ارشد دکتری است یا بر اساس همان تعویق‌های قبلی اعلام کرده‌اند. منتظریم که ستاد ملی کرونا به ما ابلاغ کند که در نهایت باید چه تصمیم‌گیری شود. خب احتمالا شما هم به این فکر افتاده‌اید این زمان را به درستی مدیریت کنید و از این خانه نشینی به نفع خود استفاده کنید در این مقاله سعی روش‌ها و راهکارهای مطالعه در این زمان را یاد بگیریم پس با ما همراه باشید.
چند راهکار در اینجا باهم یاد می‌گیریم که می‌تواند به ما کمک کند. البته قبل از گفتن راهکارها بهتر است با شرایط بهینه مطالعه آشنا شویم.

1. سعی کنید زمانی که تصمیم خود را برای مطالعه گرفتید و بلافاصله شروع به مطالعه کنید. هیچ چیز یا کسی نباید جلوی عملی شدن این تصمیم شما را بگیرد.
2. هیچ گاه پیش از شروع مطالعه کتاب را ورق نزنید، صرفاً مطالعه را شروع کنید. ممکن است ورق زدن کتاب و دیدن حجم مطالب انگیزه شما را کاهش دهد.
3. اطراف خود را از اشیایی که باعث بر هم خوردن تمرکز حواس شما می‌شوند خالی کنید.
4. نکته‌ کلیدی وجود تلویزیون، کامپیوتر، تلفن و تلفن همراه است که در وقت مطالعه  آن‌ها را از اتاق مطالعه خود خارج کنید.
5. خوابیدن کوتاه مدت برای شاداب شدن شما مفید است؛ هنگامی که احساس خواب آلودگی می کنید، بر مطالعه پافشاری نکنید. در این هنگام، خوابی کوتاه برای رفع خستگی باعث ریستارت شما می‌شود.
6. در هنگامی که احساس گرسنگی می کنید به دلیل کاهش قند خون، بازدهی شما به شدت کاهش پیدا می کند. همیشه در کنار خود تنقلات و آجیل مانند بادام، پسته، گردو و کشمش داشته باشید البته نکته‌ای که باید به آن توجه کنید این است که دقت کنید مطالعه  تفریحی هم با خوردن آجیل و تخمه جدی نخواهد بود.
7. افکار پراکنده از جمله فکر به انجام کاری یا ملاقات با کسی، خشمگین و یا ناراحت بودن، بی حوصلگی، افسردگی، اضطراب، دغدغه های فکری و غیره باعث کاهش شدید بازدهی مطالعه خواهد شد بنابراین ورزش کردن و حتی یوگا بسیار در شرایط  استرس و ناراحتی می‌تواند به کمک شما بیایید از آن غافل نباشید.

خب حال چه راهکارهایی را باید در حین مطالعه رعایت کنیم تا نتیجه خوبی از کنکور ارشد بگیریم.

راهکار اول مطالعه متنوع داشته باشیم
برای اینکار، بایستی در هر هفته و حتی در هر روز به چند کتاب سر بزنیم تا تنوع رعایت شود. اگر یک کتاب را شروع کنیم و بخواهیم آن را تمام کنیم و سپس به سراغ کتاب دیگر برویم نتایج خوبی نخواهیم گرفت. پس از این به بعد سعی کنیم در مطالعه تنوع داشته باشیم و فقط با مطالعه یک درس خود را خسته نکنیم.راهکار دوم از یادآوری فعالانه استفاده کنیم

خب یادآوری فعالانه چیست در حقیقت این روش بحث بر انگیز بدین صورت است که  کتاب را ببندید و سعی کنید چیزهایی که حفظ  کردید را به یاد بیاورید  و آن را بلند بخوانید  تا بتوانید حافظه بلند مدتتان را تمرین دهید.

راهکار سوم  فرضیه منحنی فراموشی را نقض کنیم


خب منحنی فراموشی چیست درواقع این منحنی، فرضیه کاهش حافظه در اثر گذشت زمان را نشان می‌دهد. چرا باید این فرضیه کنار بگذاریم دلیل ساده است؛ اساسا، اولین باری که به یک سخنرانی گوش می‌دهیم و  یا چیز جدیدی را مطالعه می کنیم، اگر در طی ۲۴ ساعت بعد، آن را دوباره  دوره کنیم، احتمال حفظ  کردن  ۸۰٪ از آن ‌چه  که  تازه یاد گرفته ایم، بسیار بالا می‌رود. و سعی کنیم مطالب را به آخرین وقت موکول نکنیم بلکه مرور بیشتری داشته باشیم تا مطالب به خوبی در ذهنمان جا بیافتد و آن را به خوبی درک کنیم.

راهکار چهارم از سیستم لایتنر استفاده کنیم
 
سیستم لایتنر  را می‌توان همان نوع فانتزی‌تر و پرزرق و برق‌تر فلش کارت‌ها معرف کرد. اسم  این روش برگرفته از مبدع  و محقق آلمانی آن، به نام Sebastian Leitner برگرفته شده است. این سیستم  باعث می‌شود  که مطالب  را توسط تکرار کردن بالا بیاموزند. برای درک بهتر این مطلب ۵ جعبه کوچک را در نظر میگیریم و روی هر  جعبه یک برچسب  تحت عنوان زمان چک کردن کارت‌های آن جعبه  بچسبانید. مثلاه جعبه اول “هر روز” ، جعبه دوم “یک روز در میان”  و … و  جعبه آخر “یک دور قبل آزمون”. حال  فرض کنید در جعبه اول تعدادی فلش کارت قرار دارد  که سوالاتی بر روی آن نوشته شده است.

در مرحله اول یکی یکی کارت‌ها را بیرون می‌آوریم  تا به سولات پاسخ دهیم. روش کار به این طریق است که هر کارتی که بدان جواب صحیح داده باشیم به جعبه بعدی خود منتقل می‌کنیم و زمان چک‌کردن مجدد آن بستگی به نوشته روی جعبه دارد  و هر کارتی که بدان اشتباه جواب داده باشیم در جعبه اول می‌ماند. در مرحله دوم، یکی یکی کارت‌هایی که در هر جعبه است را بیرون آوریم و اگر سوال مربوطه را اشتباه جواب دهیم کارت آن را به جعبه اول و اگر درست جواب ندهیم کارت آن را به یک جعبه جلوتر منتقل می‌کنیم. بدین ترتیب، کارت‌هایی که در جعبه اول قرار دارند با تکرار بیشتری  مورد مطالعه قرار می‌دهیم و زمانی که جایگاهشان در جعبه ها عوض می‌شود همچنین وقفه بیشتری بین زمان دوره کردنشان ایجاد می‌شود. در حقیقت این روش ما را مجبور می‌کند تا اطلاعاتی را که تا بحال آن‌ها  را یاد نگرفته‌ایم را  چندین بار دوره کنیم.

راهکار پنجم چندین کار را با هم انجام ندهیم


ممکن است که با خود فکر کنیم که اگر هم مشغول تایپ کردن مسیج  و هم پیامک زدن باشیم  می‌توانیم مطالعه کنیم یا اینکه می‌توانیم چند کار را باهم انجام دهیم  و با یک تیر دو نشانبزنیم، اما در حقیقت شما با این روش غلط مطالعه، به تمام حواس‌پرتی‌های احتمالی‌ای  که ممکن است  برایتان پیش‌ بیایند، این اجازه را می‌دهید  تا بهترین حالت کارآیی شما را از بین ببرند.  این نکته کلیدی را بدایند انجام چندین کار با هم در حین مطالعه، فقط تلف کردن وقت است.

 جمع بندی 
در پایان سعی کنید همواره خود را در جای یک معلم بگذارید و آنچه را یاد گرفته اید را برای خود تکرار کنید چرا که می‌تواند یکی از راهکارهای موثر باشد این روش به ویژه در زمینه موضوعاتی مانند درک مطلب و علم مفید باشد.  بخشی از این روش بدین طریق است که شما در ذهنتان تصور می‌کنید که یک موضوع را چگونه جز به جز برای طرف مقابلتان شرح دهید. این از نکات و راهکارهای برجسته برای مطالعه مفید بود امیداوارم به شما نیز کمک کند به نتیجه  دلخواه خود دست یابید.