جزوه ننویس شنبه 17 اسفند 1398 12:54 ق.ظ نظرات ()
شرایط ثبت نام دانشگاه پیام نور 


دانشگاه پیام نور در مهرماه سال ۱۳۶۷ تأسیس شد. همانطور که می‌دانید که دانشگاه پیام‌نور نوعی آموزش از راه دور می‌باشد البته دارای مراکز متعدد ورزشی، مذهبی و کانون‌های فرهنگی و امور فوق برنامه بوده و سعی در هدایت انرژی بالقوه جوانان در مسیرهای صحیح را دارد. دانشگاه پیام نور همچنین در چندین مجمع علمی بین المللی معتبر در دنیا مانند انجمن آسیایی دانشگاه‌های باز، انجمن بین المللی آموزش باز و از راه دور و اتحادیه دانشگاه‌های جهان اسلام عضویت فعال دارند.
هر سال دانشگاه پیام نور از دو طریق با کنکور و بدون کنکور و در دو بازه زمانی اقدام به پذیرش دانشجو می‌کند.  پذیرش در سال 99 دانشگاه پیام نور در مقطع کارشناسی پیوسته انجام می‌شود و قابل ذکر است دانشگاه پیام نور در مقطع کاردانی جذب دانشجو ندارد .
در رابطه با پذیرش بدون کنکور دانشگاه پیام نور باید بدانید بر اساس سوابق تحصیلی داوطلبان است و شرط ورود داوطلبان به این دانشگاه داشتن یکی از مدارک دیپلم چهارساله نظام قدیم، دیپلم و مدرک پیش دانشگاهی و دیپلم نظام جدید ( سال دوازدهم ) و یا مدرک کاردانی است .
شروع ثبت نام دانشگاه پیام نور توسط سازمان سنجش اعلام می شود. دانشگاه پیام نور در دو نوبت مهر ماه و بهمن ماه ثبت نام دارد، شروع پذیرش دانشگاه پیام نور برای ورودی مهر ماه در مرداد ماه و به صورت همزمان با انتخاب رشته انجام می‌شود. ورودی‌های بهمن ماه نیز از نیمه دوم دی ماه می‌توانند جهت تکمیل ظرفیت اقدام نمایند. داوطلبان فراگیر نیز در آبان ماه و به صورت حضوری است.
بعد از پس از مستقل شدن دفترچه و روند ثبت نام رشته‌های بدون کنکور از رشته های با کنکور داوطلبان واجد شرایط ثبت نام می بایست از مراحل و نحوه ثبت نام اطلاع کافی داشته باشند تا در روند ثبت نام دچار مشکل نشوند . از این رو بر آن شدیم تا در این مقاله نحوه ثبت نام بدون کنکور در دانشگاه پیام نور 99 را در اختیارتان قرار دهیم .

چه مراحلی را برای  ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور مهر 99 باید بگذرانیم.

ثبت نام مرحله اول در دانشگاه پیام نور از 20 اسفند 98 آغاز می‌شود و تا 31 شهریور ۹۹ ادامه دارد به صورت اینترنتی و از طریق سایت سازمان سنجش است. گام‌های لازم برای ثبت نام در دانشگاه پیام نور را در پایین می‌می‌بینیم.
گام اول  داوطلبان می‌بایست به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه نموده و دفترچه بدون کنکور سراسری مهر 99 را دانلود و مطالعه و بررسی نمایند . اگر که رشته محل مورد علاقه خود را در دفترچه پیدا کردید مراحل بعدی را انجام دهید.
گام دوم  مدارک ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور ۹۹ را آماده کنید و سپس از طریق سایت سنجش وارد سامانه ثبت نام شوید .
گام سوم  پس از پاسخ‌دادن به سوالات مربوط به اطلاعات فردی و شناسنامه‌ای، سوابق تحصیلی، مشخصات محل سکونت و ...  می‌توانید فرم انتخاب رشته تا سقف 100 رشته محل را تکمیل نمایید.
گام چهارم  با تایید و ثبت انتخاب‌های خود سیستم به شما یک شماره پرونده 7 رقمی و یک کد رهگیری 16 رقمی ارائه می‌دهد که حتما آن را یادداشت کنید و در صورتی که مقدور است از آن پرینت تهیه نمایید و تا پایان مراحل نزد خود نگه دارید.
گام پنجم  پس از اعلام نتایج از سوی سازمان سنجش، پذیرفته‌شدگان می‌بایست با در دست‌داشتن مدارک لازم شخصا و به صورت حضوری در واحد دانشگاه محل قبولی برای ثبت نام نهایی حضور یابند.

مراحل ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور بهمن 99
 با توجه به رویه سال‌های گذشته پیش بینی می‌شود که ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور بهمن 99 به صورت حضوری انجام شود.

گام اول  داوطلبان می‌بایست به سایت سازمان سنجش به آدرس sanjesh.org مراجعه کنند و دفترچه بدون کنکور سراسری مهر ۹۹ را دانلود و مطالعه و بررسی نمایند. در صورتی که رشته محل مورد علاقه خود را در دفترچه پیدا کردید مراحل بعدی را انجام دهید.
گام دوم  متقاضیان می‌بایست مدارک لازم برای ثبت نام بدون کنکور دانشگاه پیام نور ۹۹ را آماده کنند.
گام سوم  داوطلبان باید در زمان تعیین شده به واحد مورد نظر مراجعه کنند و فرم‌های ثبت نام را تکمیل کنند.
گام چهارم  هزینه تعیین شده را باید در زمان تکمیل ثبت نام پرداخت کنند.

مدارک مورد نیاز جهت ثبت‌نام رشته های بدون کنکور پیام نور 98-99

داشتن مدرک دیپلم ۴ ساله نظام قدیم
داشتن مدرک دیپلم نظام جدید غیر از مدرک دیپلم فنی و حرفه‌ای
داشتن مدرک پیش‌دانشگاهی

پذیرش در دانشگاه پیام نور بدون کنکور به صورت اینترنتی و غیر حضوری می‌باشد، پس از انجام مرحله اینترنتی پذیرفته‌شدگان باید جهت ارائه اصل مدارک به صورت حضوری به مرکز آموزشی مربوطه مراجعه کنند. پذیرش دانشگاه پیام نور در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد و به صورت آزمون یا بدون کنکور می‌باشد، گفتنی است  افرادی که ثبت نام دانشگاه پیام نور را انجام داده‌اند، تنها می‌توانند در یکی از رشته‌های بدون آزمون یا با آزمون ثبت نام کنند. سعی کنید حتما از کسی که اگاهی دارد سوال کنید و مشاوره بگیرید چراکه شما باید به طور کامل و از طریق یک مشاوره تحصیلی از رشته‌های مختلف پیام نور اطلاعات کسب کنید، چرا که مقوله انتخاب رشته در دانشگاه‌هایی مانند پیام نور که می‌توان بدون کنکورهم  ثبت نام کرد بسیار مهم است.
رشته های بدون کنکور پیام نور 98-99

کارشناسی مدیریت بازرگانی
کارشناسی مدیریت جهانگردی
کارشناسی مدیریت دولتی
کارشناسی مهندسی برق
کارشناسی مهندسی پلیمر
کارشناسی مهندسی خودرو
کارشناسی مهندسی راه‌آهن
کارشناسی مهندسی شیمی
کارشناسی مهندسی عمران
کارشناسی مهندسی مکانیک
کارشناسی مهندسی مواد و متالوژی
کارشناسی مهندسی مدیریت پروژه
کارشناسی ریاضیات و کاربردها
کارشناسی مهندسی صنایع
کارشناسی مهندسی کامپیوتر
کارشناسی علم اطلاعات و دانش شناسی
کارشناسی فقه و مبانی حقوق اسلامی
کارشناسی پژوهشگری اجتماعی
کارشناسی علوم و مهندسی آب
کارشناسی علوم قرآن و حدیث
کارشناسی ادیان و عرفان
کارشناسی جغرافیا
کارشناسی حقوق
کارشناسی علوم تربیتی
کارشناسی علوم سیاسی
کارشناسی شیمی محض
کارشناسی علوم کامپیوتر
کارشناسی حسابداری
کارشناسی فیزیک
کارشناسی روانشناسی
کارشناسی علوم ورزشی
کارشناسی روابط عمومی
کارشناسی روزنامه‌نگاری
کارشناسی زبان و ادبیات فارسی
کارشناسی زبان و ادبیات عربی
کارشناسی تعاون و رفاه اجتماعی
کارشناسی فلسفه و کلام اسلامی
کارشناسی تاریخ و تمدن ملل اسلامی
کارشناسی ترویج و آموزش کشاورزی
کارشناسی زیست‌شناسی
کارشناسی زیست‌شناسی گیاهی
کارشناسی علوم و مهندسی صنایع غذایی
کارشناسی مرمت و احیای بناهای تاریخی
کارشناسی زمین‌شناسی
کارشناسی مهندسی شیلات
کارشناسی مهندسی علوم دامی
کارشناسی حسابداری
کارشناسی ارتباط تصویری
کارشناسی صنایع‌دستی
کارشناسی عکاسی
کارشناسی فرش
کارشناسی نقاشی
کارشناسی هنر اسلامی
کارشناسی هنرهای صناعی
کارشناسی کتابت و نگارگری
کارشناسی طراحی پارچه
کارشناسی مترجمی زبان انگلیسی
کارشناسی زبان و ادبیات انگلیسی
 
جمع‌بندی

درباره دانشگاه پیام نور، بر اساس رتبه بندی اعلام شده در اواخر سال ۱۳۹۳ توسط پایگاه استنادی علوم جهان اسلام دانشگاه پیام نور با کسب نمره ۱۰۰ شاخص آموزشی، رتبه یک کیفیت آموزشی کشور را در کنار دانشگاه های شریف و علوم پزشکی تهران کسب کرد. در بالا مراحل و مدارک لازم و رشته‌های موجود در دانشگاه پیام نور را شرح دهیم، امیدوارم با انتخاب درست و باتوجه به اگاهی و مشاوره خوب درباره‌ی انتخاب رشته‌ی مورد نظر به آنچه که دوست دارید برسید.