جزوه ننویس جمعه 29 آذر 1398 08:57 ب.ظ نظرات ()
چگونه انسان شادتری باشیم (7 راهکار برای زندگی شاد)چگونه می توان شادتر بودن را در زندگی گسترش داد؟ زندگی بسیار طولانی نیست و مهم است که در مراحل مختلف زندگی سعی کنیم شاد باشیم و بخندیم. درحالی که برخی از عواملی که شادی را تحت تاثیر قرار می‌دهند خارج از کنترل ما هستند، برای مثال ژنتیک نقش مهمی در شرایط زندگی دارد اما قابل کنترل نیست. با این حال اقداماتی هستند که می‌تواند به شادتر بودن ما کمک کنند و اینکه یاد بگیریم چگونه شاد باشیم و بخندیم . بهره وری و خوشبختی ممکن است بیشتر از آنچه فکر می‌کنید به هم مرتبط باشد. اگر در زندگی حال شما خوب نیست، ممکن است نیاز به مشغول شدن داشته باشید. اغلب مردم معمولا فکر می کنند که مشغول بودن باعث استرس آنها می شود، در حالی که در واقع، پاسخ مثبت به فعالیت های مداوم می تواند جوابگوی شما باشد. دلایل زیادی وجود دارد که چرا مولد بودن شما باعث افزایش خلق و خوی شما خواهد شد. هرچه بیشتر  کار انجام شود، احساستان نسبت به خودتان بهتر است .
در این مقاله سعی داریم راهکارهای عالی را به شما معرفی کنیم که بتوانیم راه شاد زیستن را پیش بگیریم و بهتر است با یک شعر از سهراب سپهری با انرژی به دنبال شادی برویم.
به قول سهراب سپهری 
لحظه ها می گذرند
گرم باشیم و پر از فکر و‌امید
عشق باشیم و سراسر خورشید
زندگی همهمه‌ی مبهمی از رد
شدن خاطره هاست
بی خیال همه ی تلخی‌ها
هر کجا می خندیم
هر کجا  خنداندیم
زندگانی آنجاست


در اینجا راهکایی در باره‌ی زندگی شادتر و اینکه چگونه فرد خوشحال‌تری باشیم یاد خواهیم گرفت.
1 ) هدف داشته باشید 
اولین راهکار شاد بودن داشتن هدف است اهداف شما ممکن است کوتاه مدت یا حتی بلند مدت باشد؛ اما همواره سعی کنید هدف داشتن را تمرین کنید چراکه باعث نه تنها بهره وری بلکه شادی و خوشحالی بیشتر شما می‌شود هنگامی که شما آن را می بینید، شما انرژی لازم را برای ایجاد روحیه خود به واقعیت خواهید داشت. یاد بگیرید چگونه تمام کارهای روزانه خود را با چک لیست خود انجام دهید. این به بهره وری و خوشبختی شما کمک خواهد کرد و باعث می شود که شاد باشید و شاد زندگی کنید.
2 ) انجام ورزش منظم 
ورزش کردن به شما انرژی بیشتری می‌دهد و زمانی که از آن انرژی برای رسیدن به اهداف خود استفاده می کنید، در مورد زندگی خود احساس خوبی خواهید داشت. فقط ۲۰ دقیقه هر روز برای ورزش می‌تواند بدن شما را تقویت کند؛ ذهن خود را پاک کنید و سیستم ایمنی بدن خود را تقویت کنید. علاوه بر این، ورزش باعث افزایش هورمون‌های تقویت کننده روح بدن می‌شود. اما تمرین بدن شما همه آن چیزی نیست که شما می‌توانید انجام دهید تا حالت روحی خود را بهبود ببخشید. ذهن خود را هم مشغول کاری نگه دارید. وقتی مشغول کار بر روی یک پروژه هستید، وقت کمتری برای افکار و احساسات منفی دارید. مشغول بودن به شما کمک می کند تا به آنچه که خوب است متمرکز شوید.
3 ) منظم باشید به همین سادگی 
آیا دقت کردیده اید زمانی که خانه یا محل کارتان به هم ریخته و شلوغ  است باعث خستگی شما می شودانشمندان طی تحقیقاتی کشف کرده‌اند که  ناراحتی و بی نظمی سیستم ذهنی شما را تحریک می‌کند. این باعث می‌شود تا تمام حواستان را برای شلوغی‌های اطراف تان بگذارید که می‌تواند خطرناک باشد. همه این ها باعث می‎شود که شما احساس تنش، غرق شدن در مشکلات و سردر گمی کنید و بدون انکه بدانید همه این اتفاقات از کجا می آید کاملا از زندگی خود ناراضی باشید. بنابران بهتر است یاد بگیرم همواره محیط خود را پالایش کنیم و با ذهنی آرام به کارهای روزمره مشغول شویم و از همه مهمتر شاد باشیم زیرا ذهن آرام مقدمه‌ی شادی است. همان طور که باید محیط اطراف مان را تمیز کنیم ذهن ما هم پر شده از فکرهای بیهوده و افکار زجر آور که همه این ها را باید از ذهنتان پاک کنید بهترن روش برای پاک سازی ذهن نوشتن افکار مزاحم بر روی کاغذ است هر فکری که به ذهنتان می رسد را روی کاغذ بنویسید تا از ذهنتان خارج شود.
4 ) به پیاده روی بروید
 پیاده روی پمپاژ خون به قلب را بهبود می‌دهد و استرس را کم می کند. حداقل 20 دقیقه پیاده روی در روز می‌تواند تاثیرات مثبی روی خلق و خوی شما داشته باشد و زمانی که خلق و خوی شما مثبت باشید باید منظر موج شادی نیز باشید. 
5 ) از مقایسه‌ی خودتان با دیگران بپرهیزید
شاید باعث تعجب شما شود اما مقایسه نکردن خود با دیگران یکی از راهکارهایی است که می‌توانیم انسان شادتری باشیم همانطور که می‌دانید مردم عادت دارند خودشان را با دیگران و زندگی‌شان را با زندگی افراد دیگر مقایسه کنند. این روند احساس خوبی به شما نمی‌دهد چرا که قطعا دیگران بهترین های خود را برای نمایش دادن کنار می‌گذارند. پس باطن زندگیتان را با ظاهر زندگی دیگران قیاس نکنید.
6 ) از رنگ‌ها برای زندگی شادتر استفاده کنید
قطعا رنگ‌ها می‌توانند تاثیرات مثبتی روی روح و روان شما داشته باشند چراکه شادی دنیا به رنگ‌های زیبایش است.  زمانی که احساس خوبی ندارید از رنگ‌هایی که تاثیر خوبی در روحیه تان دارند و یا تنها به آن ها علاقه دارید در پیش چشم تان بهره ببرید. می‌توانید تنها یک گل به رنگ مورد علاقه تان در گلدان روی میزتان قرار دهید. حتی از لباس هایی با رنگ‌هایی مانند زرد، قرمز و یا حتی آبی استفاده کنید و خوشحال باشید! 
7 ) مثبت فکر کنید
شاید نباید هفتمین راهکار شاد بودن را تفکر مثبت قرار می‌دادیم اما مطمعنا یکی از مواردی است که می‌تواند روی اینکه انسان شادتری باشیم تاثیرگذار می‌باشد. بنابرابن بازهم تاکید می‌کنیم مثبت فکر کنید مهم نیست چقدر روز سختی داشته باشید، تنها کافی است سپاسگذار بوده و مثبت فکر کنید. مثلا برای داشتن آب گرم در یک روز سرد خوشحال باشید و آن را یک خوش‌شانسی برای خودتان بدانید. همانطور که اگر آب تان برای حمام در یک روز سرد زمستانی یخ می‌کرد و خود را بدشانس می‌دانستید.