جزوه ننویس شنبه 25 آبان 1398 02:38 ق.ظ نظرات ()
کارگاه رویش 
پاییز 98 دانشگاه علم و فرهنگ
حامی این رویداد: جزوه ننویس




 
جشنواره رویش دانشگاه علم و فرهنگ به همراه انجمن علمی و دانشجویی مدیریت برگزار می‌کند:
 این جشنواره با حضور مدرس محمدعلی میلانی صدر (مدیرعامل در جزوه ننویس) و با تاکید بر دانشجوی کار آفرین، رونق  تولید و ورود سریع به بازار کار صورت گرفت. همچنین جزوه ننویس ( www.jozvenanevis.com ) حامی اصلی جشنواره رویش با هدف افزایش نشاط ومهارت افزایی به دانشجویان انجام شد و استقبال خوب دانشجویان علم و فرهنگ در تهران  و سایر دانشگاه‌ها را در پی داشته است.
در این رویداد سه کارگاه با موضاعات متفاوت با تدریس محمدعلی میلانی صدر برگزار شد که شامل

کارگاه ایده‌پردازی 


 
این کارگاره در آبان ماه توسط میلانی صدر برگزار شد و به موضوع ایده‌پردازی و اعتبارسنجی پرداخته شد و همچنین تکنیک اسکمپر(SCAMPER Method) مورد بررسی قرار گرفت.
ایده یابی و تکنیک اسکمپر SCAMPER Technique این تکنیک که سؤالات ایده برانگیز نیز نامیده می‌شود، مجموعه‌ای از سوالات است که به فرد کمک می‌کند تا موضوع و مسئله مورد نظر خود را از زوایای مختلف مورد بررسی قرار داده و به ایده‌های جدیدی دست یابد که در شرایط معمول تصور این ایده‌ها دور از ذهن به نظر می‌آیند. این سؤالات هم کمک می‌کنند تا محصول فعلی را بهبود ببخشیم و هم باعث می‌شوند تا به ایده‌هایی خلاقانه‌ای برای خلق محصولات و یا خدمات جدید برسیم.
در واقع واژه SCAMPER از کنار هم قرار گرفتن حرف اول هفت واژه یا عبارت تشکیل شده است که طرح سوالات فوق براساس این واژه‌ها صورت می‌گیرد.
جایگزینی (Substitute)
ترکیب (Combine)
مناسب کردن (تطبیق دادن-سازگارکردن) برای یک هدف دیگر (Adapt)
اصلاح (Modify)
کاربرد دیگر (Put to Another Use)
حذف (Eliminate)
وارونه کردن (Reverse)
روش کار به این شکل است که هفت نوع سؤال با موضوعات بالا در مورد محصول یا خدمات موجود طرح می‌کنیم. 
 
چه چیزی را با چه چیزی میتوان ترکیب کرد ؟
مثال : اگر در زندگی روزمره به پیرامون خود دقت کنید به ایده برانگیز بودن این سوال پی خواهید برد. کالاهایی چون دستمال کاغذی با رایحه‌ی دل انگیز، کفش‎های کودکان که هنگام راه‌رفتن صدا می‌دهند، یا چراغی که در پاشنه‌ی کفش روشن می‌شود، همه حاصل این سوال است.
در این کارگاه هرکدام از موارد فوق به طور کامل مورد بحث قرار گرفته شد.
اپلیکیشن‌های معرفی شده در این کارگاه شامل:
•(Simple mind (mind map:
  
افکار خود را می‌توانید با تجزیه و تحلیل کرده و آنها را با SimpleMind ساختار دهید. طرح‌های بی‌نظیر و منحصر به فرد به شما امکان می‌دهد ایده‌های خود را دقیقاً مطابق آنچه می‌خواهید سازمان دهید.
Keep Notes 

 
یکی از موثرترین و پرکاربردترین برنامه های تلفن همراه Google Keep Notes است. این برنامه برای نگهداری و مدیریت یادداشت های شما کاربرد دارد که قبلا با عنوان Google Keep شناخته میشد ولی چند وقتی است که به Google Keep Notes تغییر نام پیدا کرده است.
این برنامه بر روی سه پلتفرم اندروید ، ios و وب موجود است ، از امکانات این برنامه میتوانیم به موارد زیر اشاره کنیم :
ایجادد یادداشت و لیست، تنظیم مکان و یادآوری کارها و بررسی کارهای انجام شده
افزودن مشاکرت کننده‌ها در توسعه یادداشت
اضافه کردن نقاشی و عکس به یادداشت‌ها
جستجو حرفه ای در یادداشت‌ها
گروه بندی یادداشت‌ها همراه با برچسب گذاری
رنگ بندی یادداشت‎ها برای بخاطر سپردن بهتر آنها
دسترسی به یادداشت‌ها در پلتفرم‌های مختلف از طریق وب، مروگر کروم، گوشی هوشمند  رایانه و ساعت
سازگاری با Google Voice برای ایجاد یادداشت با گفتن  Take a note

Mindly
 
(Mindly (mind mapping برنامه ای کارآمد برای مرتب سازی افکار و ایده‌های شخصی بوده که توسط شرکت dripgrind برای سیستم عامل اندروید منتشر شده است. به وسیله این اپلیکیشن جهان درونی خود را سازماندهی کنید! با گسترش روزانه مشکلات و مشغله‌های کاری، ذهن افراد مشغول شده و نمی‌توانند که ایده‌هایشان را جمع‌بندی و یا اینکه افکارشان را متمرکز کنند. مایندلی به کاربران دیوایس‌های اندرویدی کمک می‌کند تا با سیستمی بسیار هوشمند و در عین حال ساده افکار و ایده های خود را دسته‌بندی کرده تا بتوانند بر روی آن ها متمرکز شوند. این نرم‌افزار علاوه بر سازماندی ایده‌ها برای فعالیت‌های دیگری نظیر پروژه‌های کاری، مرتب‌سازی نکات مهم قبل از جلسه، نوشتن خلاصه سریع و  قابل استفاده بوده و می‌توان نهایت بهره را از آن برد.
هچنین درباره‌ی نکاتی مانند
ایده آل گرایی
تفکر انتقادی
تفکر منفی (شبیه به معکوس)
شنیدن غرها
داستان سرایی
شانس مدیریت شده
رابطه اجباری
طوفان فکری
نقشه ذهنی
کلون کردن
برای اعتبار سنجی نیز درباره‌ی متدهای بروز MVP و A/B Testing صحبت شد. که در اینجا خلاصه آن را بیان می‌کنیم.
MVP: MVP (کمینه محصول پذیرفتنی یا محصول حداقلی قابل حیات) نوعی پیش محصول است. این پیش محصول ویژگی های ضروری و لازم محصول اصلی را در حالت حداقلی دارا بوده و قابلیت فروش دارد. در واقع MVP را می توان به صورت "حداقل تلاش، حداکثر یادگیری" تعریف کرد. با بهره‌برداری از MVP قادر به آزمایش ایده پیشنهادی خود در یک بازار حقیقی خواهید بود زیرا MVP نسخه‌ای از محصول نهایی شماست که رفتار واقعی کاربر را نشان می‌دهد.
تست A/B  یا آزمون A/B به شما کمک می‌کند تا بهترین رابط و تجربه کاربری را برای وب‌سایت یا اپلیکیشن خود انتخاب کنید. در حقیقت، در تست A/b شما سعی می‌کنید با شناخت رفتار مخاطب، بهترین تجربه کاربری را به او ارائه دهید. مطمئن باشید در دنیای دیجیتال مارکتینگ، ارائه تجربه کاربری موفق به معنی فروش و سود بیشتر است. می‌توان این جمله را در یک کلام خلاصه کرد: تبدیل کاربر به مشتری. به همین سادگی!
این گارگاه فراهم شد تا میلانی صدر بتواند تجربیات خود را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دهد و در پایان نیز جلسه به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد.

کارگاه تیم‌سازی موثر

 
در  این کارگاه به موضوعاتی همچون چگونگی پیدا کردن افراد موثر برای تیم سازی پرداخته شد و اینکه تیم جزوه نویس به چگونه شکل گرفت و افراد با توانمندی‎های متفاوت به این تیم اضافه شدند و همچنان فعال و با انرژی به پیش می‌روند. همچنین به موارد زیر در خصوص کار تیمی پرداخته شد:
1)  پنج آفت کار تیمی شامل:
نبود اعتماد
ترس از برخورد 
نبود تعهد 
پرهیز از مسئولیت پذیری 
بی‌توجهی به نتیجه‌ی کار
2) الگوی شش مرحله‌ای تصمیم‌گیری هوشمندانه شامل: 
تعریف مسئله
مشخص‌نمودن شاخص‌های تصمیم گیری
وزن‌دادن به شاخص‌ها
انتخاب راه‌های گوناگون
مرتبط ساختن هریک از راه‌ها به یکی از شاخص‌ها
انتخاب راهی که از نظر ارزش دارای بیشترین بازدهی باشد
3) 10 اصل کار تیمی شامل: 
پذیرش ارزش‌های تیمی 
تفویض به اختیار 
مسئولیت پذیری 
قضاوت منصفانه 
برگزاری جلسات احتمالاً حضوری و جمعی
پایبندی به تیم 
ارتباطات یکپارچه 
پذیرش تفاوت و اختلاف 
خلاقیت 
ارزیابی عملکرد
این گارگاه فراهم شد تا میلانی صدر بتواند تجربیات خود را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دهد و در پایان نیز جلسه به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد.
 
کارگاه بازاریابی دیجیتال
 
 
این کارگاره در آبان ماه توسط میلانی صدر برگزارشد و به موضوع پر اهمیت و کاربردی بازاریابی دیجیتال پرداخته شد همچنین کاربرد بازیابی دیجیتال مورد بحث قرارگرفته شد.
تعریف بازاریابی دیجیتال
سایت HubSpot که از سایت‌های معتبر در حوزه بازاریابی دیجیتال و استراتژی محتوا محسوب می‌شود در تعریف بازاریابی دیجیتال به این نکته اشاره کرده است که این عبارت، یک چتر مفهومی محسوب می‌شود. بازاریابی دیجیتال شامل مجموعه همه ابزارها و فعالیت‌هایی است که برای بازاریابی محصولات و خدمات در بستر دیجیتال (وب، اینترنت، موبایل یا سایر ابزارهای دیجیتال) مورد استفاده قرار می‌گیرند.
ابزارهای بازاریابی دیجیتال یا دیجیتال مارکتینگ
موارد زیر، نمونه‌هایی از ابزارهای بازاریابی دیجیتال محسوب می‌شوند:

  بازاریابی توسط موتورهای جستجو 
  بهینه‌سازی برای موتورهای جستجو (سئو)
  بازاریابی محتوا (Content Marketing)
  بازاریابی درونگرا (Inbound Marketing)
  بازاریابی شبکه های اجتماعی Social Media Marketing
  استراتژی محتوا (Content Strategy)
  تبلیغات بر اساس کلیک (PPC)
  اینفلوئنسر مارکتینگ  (Influencer Marketing)
  تبلیغات بنری  (Banner Advertising)
  ایمیل مارکتینگ
  بازاریابی موبایلی یا موبایل مارکتینگ (یا اصطلاح قدیمی آن: تبلیغات موبایلی)
  بازاریابی از طریق همکاری در فروش ( Affiliate Marketing)
  تولید محتوا
این گارگاه فراهم شد تا میلانی صدر بتواند تجربیات خود را در اختیار شرکت‌کنندگان قرار دهد و در پایان نیز جلسه به صورت پرسش و پاسخ برگزار شد.